Co może powodować, że nie czujemy się wypoczęci po przebudzeniu?

Sen jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Dzisiejszy dynamiczny tryb życia sprawia, że po przebudzeniu często nadal nie czujemy się wypoczęci. Jakie mogą być przyczyny tego problemu? Jak zadbać o jakość swojego snu i cieszyć się nieograniczonymi pokładami energii?

Niewłaściwe warunki snu

Niewłaściwe warunki snu to jeden z głównych czynników sprawiających, że nawet 8 godzin spędzonych w łóżku każdej nocy nie zapewnia uczucia bycia wypoczętym. Podstawą w każdej sypialni powinien być idealny materac, dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Gdy rodzaj wypełnienia i jego twardość nie są odpowiednie, ciało nie jest w stanie się w pełni rozluźnić. Sprawia to, że mięśnie wciąż pozostają napięte, a efektywna regeneracja jest niemożliwa. To samo dotyczy poduszki – powinna być ergonomiczna, dopasowana do anatomicznej budowy głowy i szyi. 

Brak wypoczynku, który byłby efektywny może wynikać także z nieodpowiedniej temperatury panującej w sypialni. Gdy w pomieszczeniu jest zbyt ciepło, ciało nadmiernie się poci. Wilgoć, która powstaje w łóżku wywołuje dyskomfort i utrudnia relaks. Z kolei chłód zaburza procesy regeneracyjne. Warto zwrócić uwagę także na światło. Nocą w sypialni powinno być ciemno. Obowiązkowym elementem wyposażenia są więc zaciemniające rolety. 

Stres i zaburzenia snu

Co jeszcze może powodować, że nie czujemy się wypoczęci po przebudzeniu? Do zaburzeń snu może prowadzić nadmiar stresu. W dzisiejszych czasach króluje kultura produktywności. Nadmiar obowiązków i ciągłe dążenie do doskonałości sprawia, że siłą rzeczy wypoczynek i relaks są marginalizowane. Właśnie dlatego bezsenność jest tak częstym problemem w społeczeństwie XXI wieku. 

Stresująca rzeczywistość może też w pośredni sposób prowadzić do problemów ze snem. Przez nią coraz więcej osób zmaga się z zaburzeniami lękowymi i afektywnymi, które charakteryzują się właśnie bezsennością. Warto pamiętać o tym, że zaburzenia snu to nie tylko problemy z zasypianiem, ale również ze snem słabej jakości. 

Podstawy higieny snu – jak się wysypiać?

Co zrobić, aby po przebudzeniu czuć się wypoczętym?

  • Zainwestuj w wygodny materac – podłoże do spania to podstawa! Należyte wsparcie dla całego ciała z pewnością podniesie jakość snu. 
  • Kup ergonomiczną poduszkę – najlepiej z wypełnieniem z pianki termoelastycznej, która precyzyjnie dopasuje się do Twojego ciała. 
  • Zaplanuj wieczorną rutynę – wyciszające rytuały mogą znacznie skrócić czas potrzebny na zapadnięcie w sen. 
  • Unikaj światła niebieskiego – zaburza poziom melatoniny i utrudnia zasypianie. 

Sen jest niezwykle ważny w życiu każdego z nas. Warto zmodyfikować swoje codzienne nawyki, a także zainwestować w dobre wyposażenie sypialni. Dzięki temu można czuć się wypoczętym po przebudzeniu każdego dnia!