Dlaczego twardość materaca jest ważna dla jakości snu i zdrowia kręgosłupa?

Jest wiele kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas doboru materaca. Właściwości, udogodnienia czy aspekty wizualne są ważne, ale musimy jednak pamiętać, że o wiele istotniejszą rolę odgrywa twardość modelu. Wpływa ona bowiem bezpośrednio na komfort snu, a do tego zależy od niej odpowiednie wsparcie kręgosłupa. Jak wybrać prawidłowy stopień twardości materaca? Sprawdź! 

Twardość materaca a ból pleców 

Co sprawia, że twardość jest jedną z najważniejszych cech materaca? Okazuje się, że może ona w znacznym stopniu zadecydować o tym, czy się wyśpimy, czy też nie. Od stopnia twardości zależy to, czy podczas snu będziemy odczuwać wygodę. Jeśli materac jest dobrze dopasowany pod względem twardości, nasze ciało ma zapewnione prawidłowe podparcie, a mięśnie mogą w pełni się rozluźnić. To gwarantuje spokojny, jakościowy wypoczynek. Kiedy jednak śpimy na nieodpowiednim podłożu, odczuwamy dyskomfort, który może utrudnić swobodne zasypianie. W przypadku zbyt miękkiego materaca możemy doświadczyć uczucia zapadania się oraz łamania w kościach. Ciężar ciała jest nierównomiernie rozłożony, co prowadzi do nienaturalnego wygięcia kręgosłupa. Śpiąc na takiej powierzchni, nie wypoczniemy. Za twardy materac z kolei wywołuje nieprzyjemne objawy przede wszystkim w dolnej części pleców. Długotrwały sen na takim podłożu może prowadzić do powstania wad postawy. Możemy mieć też problem ze znalezieniem komfortowej pozycji snu i pełnym zrelaksowaniem się. 

Jaką twardość wybrać?

Na pewno wolelibyśmy uniknąć nieprzyjemności związanych ze snem na nieodpowiednim podłożu. Jaki materac wybrać, aby mieć zapewniony komfort? Podczas wyboru weźmy pod uwagę naszą wagę. To główny czynnik, od którego zależy to, jaki stopień twardości będzie dla nas odpowiedni. Osoby o niskiej masie mięśniowej nieprzekraczającej 60 kilogramów, mogą skorzystać z materacy miękkich. Jeśli nasza waga waha się od 60 do 100 kilogramów, wówczas postawmy na optymalne, uniwersalne modele o średniej twardości. Taka powierzchnia nie będzie dla nas ani za miękka, ani za twarda. W momencie, w którym nasza waga przekracza 100 kilogramów, musimy zdecydować się na materace twarde lub bardzo twarde. One dadzą nam gwarancję tego, że nasze ciało będzie kompleksowo i bezpiecznie podparte. 

Aby mieć pewność, że wybraliśmy odpowiedni model, zwróćmy uwagę na jego oznaczenia. Każdy materac musi posiadać informację o tym, jaki posiada stopień twardości. Przyjrzyjmy się temu. Możemy spotkać się na przykład z klasyfikacją od H1, czyli najmiększego materaca, po H4, czyli o bardzo twardej powierzchni. Dobrą opcją będzie również przetestowanie produktu przed jego zakupem. Wiele salonów materacy oferuje taką możliwość, dlatego nie wahajmy się z niej skorzystać. 

Kiedy przekonamy się, jakie konsekwencje wiążą się ze snem na zbyt miękkiej lub zbyt twardej powierzchni, na pewno dostrzeżemy, jak istotne znaczenie posiada twardość materaca. Gdy zatem kupujemy nowy model, upewnijmy się przede wszystkim, że stopień twardości jest odpowiedni, a optymalne podparcie dla kręgosłupa zapewnione.