sen-podczas-ciazy

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


Ciąża jest szczególnym okresem w życiu każdej kobiety. Wymaga ona wtedy szczególnej troski o swoje zdrowie i wypoczynek. Doskonałe samopoczucie zapewnia regenerujący sen, który niestety w tym czasie może być utrudniony z powodu odczuwania niedogodności takich jak zwiększone napięcie mięśni czy też ucisk na kręgosłup. Dobrym rozwiązaniem jest dobór odpowiedniego podłoża do spania.

Jaka jest idealna pozycja do snu dla kobiety w ciąży?

Nie ma żadnej reguły określającej jak przyszła mama powinna spać, musi jej być po prostu wygodnie. Jednak gdy ciąża jest bliźniacza lub w zaawansowanym stanie leżenie na plecach może powodować ucisk dolnej żyły głównej znajdującej się po prawej stronie. Może to skutkować złym samopoczuciem, pojawiającymi się przed oczami tak zwanymi “mroczkami” oraz wystąpieniem nudności. Objawy te są spowodowane zmniejszoną ilością krwi dostarczanej do serca i mózgu. Dlatego też w późniejszych etapach ciąży, kiedy dziecko wywiera spory nacisk, zalecane jest spanie na lewym boku z ugiętymi w kolanach nogami.

Wybór materaca – na co zwrócić szczególną uwagę?

Przy wyborze nowego materaca należy zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na jego twardość. Warto dopasować ją do własnych preferencji – niektórzy wolą bardziej miękkie, natomiast inni twardsze, jednak najlepiej podczas wyboru materaca kierować się wagą użytkownika. Drugim ważnym elementem jest wypełnienie materaca. Dla kobiety w ciąży najlepsza będzie pianka termoelastyczna, która pod wpływem temperatury dopasowuje swój kształt do krzywizny ciała idealnie je podtrzymując. Warto rozważyć także sprężyny typu multipocket, które dzięki swojej budowie doskonale dopasowują się do pozycji, w której śpimy. Zastosowanie tych materiałów sprawia, że kręgosłup jest odciążony i łatwiej znaleźć odpowiednią pozycję. Dobrze również wybrać materac, który jest antyalergiczny i posiada dobrą wentylację, co pozwala wyeliminować wilgoć, rozwój drobnoustrojów oraz zbieranie się kurzu.

Polecane materace dla kobiet w ciąży

Na rynku dostępnych jest wiele materacy, które zalecane są dla przyszłych matek. Jeżeli kobiecie zależy przede wszystkim na odprężeniu i odciążeniu mięśni i stawów, to idealnym pomysłem jest zakup piankowego materaca Hilding Salsa. Optymalne dopasowanie do ciała jest możliwe także przy korzystaniu z produktów marki SleepMed na przykład materac piankowy Supreme. Zapewnia on doskonałe podparcie ciała, a także swobodę zmiany pozycji w trakcie snu, bez niepotrzebnego budzenia partnera. Ponadto posiada 7 stref twardości, które indywidualnie podpierają poszczególne partie ciała, nie powodując niepotrzebnych ucisków. Warto zwrócić uwagę także na pokrowce dołączone do powyższych modeli. Mogą być prane w wysokich temperaturach, co zapewnia jeszcze lepszą czystość i higienę w sypialni.

Niezwykle ważne jest dopasowanie właściwego materaca do potrzeb przyszłej mamy. Zapewnienie jej komfortu podczas wypoczynku ma pozytywny wpływ na jej zdrowie i ogólne samopoczucie. Warto dobrze przemyśleć decyzję o zmianie podłoża do spania i wybrać odpowiedni do jej preferencji.

 

Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.