jak-dobrac-twardosc-materaca

Dobrze dobrany materac kieszeniowy sprawia, iż sen jest regenerujący, co sprzyja naszej efektywności w ciągu dnia. Jedną z kluczowych cech materaca jest jego twardość, lecz odpowiednie jej dopasowanie może okazać się problematyczne. W tym tekście dowiecie się jak efektywnie dostosować twardość materaca i czym sugerować się podczas zakupu.

Rodzaje twardości materaca

Oznaczenie H podawane przez producenta oznacza z języka angielskiego hardness, czyli twardość. Istnieją 4 stopnie twardości: H1 to materac miękki, na przykład piankowy Janpol Lotis, o twardości przeznaczonej dla osoby do 60 kilogramów, H2 jest opcją dla tych, ważących od 60-80 kilogramów, H3 zapewniają solidne wsparcie ludziom o masie powyżej 80 kilogramów, a materace twarde, takie jak ATM Lucca, oznaczone symbolem H4 nadają się dla osób, których waga przekracza 100 kilogramów.

Jak dobrać twardość?

Najważniejszym kryterium przy dobieraniu materaca powinna być nasza waga. Idealnie dopasowany model będzie równomiernie podpierał nasze ciało i sprawiał, że nie będziemy się nadmiernie wyginać w odcinku lędźwiowym, co możemy łatwo sprawdzić, kładąc się na materacu i wsuwając między niego, a dolną część kręgosłupa otwartą dłoń. Jeżeli było to bardzo łatwe – materac jest za twardy, natomiast jeśli napotkaliśmy znaczny opór – za miękki. Niewielka trudność w włożeniu dłoni w tamto miejsce sugeruje dobrze dobraną twardość i sprzyja prawidłowemu ułożeniu kręgosłupa, a także umożliwia przybranie naturalnego kształtu. Odpowiednia pozycja powoduje komfort podczas naszego snu, a co za tym idzie – dobre samopoczucie.

Starszym rekomenduje się jednak wybieranie materaca bardziej miękkiego niż wynika to z ich wagi ze względu na wysoki poziom odczuwania nacisku, co w nieodpowiednim natężeniu powoduje znaczny dyskomfort. Część z nas dzieli łóżko z partnerem i nie zawsze masa ciała jest w obu przypadkach taka sama: wtedy należy zadbać o zakup dwóch materaców lub wybór dwustronnego i decyzję o stronie będącej dla dwojga najwygodniejszą. Model Hilding Rock and Roll może okazać się idealnym rozwiązaniem. Warto również zwrócić uwagę na pozycję, w której śpimy, ponieważ na przykład spanie na boku wymaga zakupu miększego materaca w trosce o deformację kręgosłupa.

Strefy twardości

Strefy w materacach, których najczęściej jest siedem, są ważnym elementem decydującym o odpowiednim podtrzymywaniu poszczególnych części naszego ciała. Optymalne podparcie dla głowy i poprawę krążenia krwi otrzymamy dzięki sferze pierwszej, druga natomiast ma za zadanie odciążyć kręgi, powodując wysoki komfort oraz rozluźnienie. Trzecia część powinna stabilnie podpierać kręgosłup, a dokładniej odcinek lędźwiowy. Czwarta strefa odpowiada za wygodę w ułożeniu naszych bioder, poza tym umożliwia zachowanie linii prostej nawet w pozycji bocznej. Strefa ud charakteryzuje się najsilniejszym podparciem, a kolejna część elastyczna ma pozwolić na swobodne krążenie krwi w okolicach łydek. Ostatnią jest strefa stóp, zapewniająca im relaks oraz optymalny komfort naszych pięt.

Skutki nieodpowiedniej twardości w materacu

Materac zbyt miękki prowadzi do nienaturalnego wygięcia się kręgosłupa, co może skutkować powstaniem napięcia mięśniowego, a z pewnością szybko zauważalnym brakiem komfortu podczas snu. Takie przeciążenie przyczynia się także nieprzyjmowaniu przez dyski płynu rdzeniowego, który jest konieczny do regeneracji organizmu, brak jego odpowiedniej cyrkulacji podczas snu sprawia, że budzimy się zmęczeni. Nadmierna twardość materaca może skutkować permanentnymi wadami kręgosłupa, a nierównomierne podpieranie części naszego ciała często powoduje drętwienie.

Podczas wybierania odpowiedniego materaca należy wykazać się szczególną troską o jak najwyższą jakość oraz personalizację. Wzgląd na takie czynniki pozwoli na komfortowy sen, dobre samopoczucie oraz wymaganą regenerację. Dostosowanie materaca do własnych potrzeb zlikwiduje bezsenne noce, bóle kręgosłupa i nieprzyjemne odrętwienia.