co-to-jest-higiena-snu

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


Codzienne wysypianie się to coś, o czym marzy każdy z nas. Zastanawiasz się, w jaki sposób to zrobić? Czy to w ogóle możliwe? Odpowiedź brzmi: tak, jeśli tylko zadbasz o higienę swojego snu. W artykule odpowiadamy na pytanie, czym ona jest i w jaki sposób przestrzegać jej zasad.

Czym jest higiena snu?

Higiena snu jest pojęciem znanym przede wszystkim osobom, które borykają się na co dzień z problemem bezsenności. To zbiór pewnych zasad, które za zadanie mają wspomniany kłopot rozwiązać – przestrzeganie tych reguł poprawia jakość snu i tym samym samopoczucie w ciągu kolejnego dnia. Są to zarówno rzeczy oczywiste, o których często się zapomina, jak i kwestie, które mogą zaskoczyć. Warto przede wszystkim zacząć od drobnostek, których eliminacja widocznie poprawi jakość Twojego snu, a których wyłączenie z życia codziennego nie sprawi najmniejszego problemu. Wpływ na sen ma ekspozycja na światło w godzinach wieczornych. Dobrze jest unikać jasnych pomieszczeń nocą, ponieważ zaburzają one poczucie senności, nastawiając ciało na pobudkę. Tym samym warto wyeliminować przebywanie w zaciemnionych miejscach w trakcie dnia, ponieważ wzbudzają one wrażenie zmęczenia. Czymś, co skutecznie zaburza rytm dobowy każdego z nas, są popołudniowe drzemki, mylne jest przekonanie, że wpływają one dobrze na zdrowie. Organizm ludzki ma pewne zapotrzebowanie na sen w ciągu całej doby – jeśli nawet częściowo zostanie wykorzystane w ciągu dnia, należy spodziewać się problemów z zaśnięciem w nocy. Na poprawę higieny snu wpływ ma także ograniczenie spożywanej kofeiny, alkoholu czy nikotyny. Wbrew pozornym przekonaniom substancje odurzające może i powodują szybsze zaśnięcie, jednak jakość wypoczynku jest na bardzo niskim poziomie.

Które czynniki są najważniejsze?

To pytanie, na które trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie. Każdy ma inne przyzwyczajenia, nawyki, inaczej oddziaływać będą wspomniane wcześniej zasady higieny snu. Dlatego kluczem do wyboru najważniejszych z nich jest wypróbowanie ich na sobie i skomponowanie własnej hierarchii reguł.

Na poprawę jakości snu wpływ ma przede wszystkim aktywność fizyczna. Jeśli pracujesz w miejscu niewymagającym wysiłku fizycznego, dobrze jest zacząć uprawiać jakiś sport – zmęczenie fizyczne natychmiastowo niweluje kłopot związany z bezsennością. Podobna sytuacja jest z regularnym trybem życia. Warto zdrowo się odżywiać – posiłki co 2-3h, ostatni max. 3h przed snem – wstawać i chodzić spać o podobnej porze, a jakość wypoczynku podniesie się o kilka poziomów. Niestosowanie się do zasady regularności może prowadzić do zaburzenia rytmu okołodobowego – a tym samym do problemów z późniejszym zaśnięciem. Nie należy „odsypiać” całego tygodnia w weekendy, ponieważ będzie to skutkować przesunięciem pory zasypiania. Warto także odpowiednio zagospodarować miejsce w sypialni: telefon odłożyć w inne miejsce, zrezygnować z telewizora itp. Sypialnia jest miejscem, w którym to odpoczynek powinien być na pierwszym miejscu.

Choć zasad dotyczących zachowania odpowiedniej higieny snu jest wiele, każdy z nas musi dobrać je do własnego stylu życia. Po dokonaniu wyboru co do własnej hierarchii reguł szybko odczujesz polepszenie jakości snu, dzięki czemu każdy dzień rozpoczniesz uśmiechem.

 

Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.