Zdrowy sen niemowlaka — o czym trzeba pamiętać?

Dobry sen jest niezwykle ważny dla niemowlaka, ponieważ odpowiada on za rozwój i regenerację. Kluczowa jest nie tylko jego ilość, ale również to, aby był on spokojny i nieprzerwany. Rodzice powinni zatem kłaść szczególny nacisk na to, żeby zapewnić swoim dzieciom odpowiednie warunki dla snu, a także odczytywać ich potrzeby i sygnały.

Karmienie przed snem

Niemowlęta potrzebują ciągłego dostarczania składników odżywczych, ponieważ ich organizm intensywnie się rozwija. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o regularne karmienie. Jeśli dziecko karmione jest piersią, to dobrze jest karmić je na żądanie, czyli wtedy kiedy wydaje się głodne. Natomiast w przypadku, gdy niemowlę jest karmione butelką, warto przestrzegać ustalonego harmonogramu karmienia. Należy też pamiętać, że ilość spożywanego pokarmu powinna być dostosowana do wieku, wagi oraz indywidualnych potrzeb dziecka. Ważne jest także, aby unikać karmienia dziecka bezpośrednio przed snem, ponieważ może to prowadzić do refluksu żołądkowego i w konsekwencji utrudnić maluszkowi zasypianie. Zaleca się karmienie niemowlaka na około godzinę przed snem, co pozwoli na strawienie pokarmu. Podczas karmienia niemowlaka przed snem można też zadbać o spokojną atmosferę oraz relaksującą muzykę, która pomoże dziecku zasnąć. Warto także pamiętać o karmieniu w pozycji leżącej, aby dziecko mogło się odprężyć.

Pozycja do spania

Pozycja do spania dla niemowlaka jest bardzo ważna dla jego zdrowia i bezpieczeństwa, gdyż maluszki spędzają większość czasu śpiąc. Najlepszą pozycją dla niemowlaka jest pozycja na plecach. Udowodniono bowiem, że spanie na plecach w przypadku niemowląt zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej, która jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród dzieci w wieku od 1 do 12 miesięcy. Z kolei spanie na brzuchu może okazać się pomocne jeśli maluszek zmaga się z refluksem. Upewnij się także, że niemowlak ma płaską powierzchnię do spania. Pamiętaj, że poduszki mogą przesłaniać nos i usta dziecka, co utrudnia oddychanie. Podobnie, inne miękkie przedmioty, takie, jak kołdry, czy pluszowe zabawki, dlatego należy ich unikać. Wybierz odpowiednio duże łóżeczko, aby niemowlak miał swobodę poruszania się. Uważaj też na temperaturę w pokoju, w którym śpi maluszek. Powinna być ona w granicach 18-21 stopni Celsjusza, aby uniknąć przegrzania lub przeziębienia. Ustaw również łóżeczko w bezpiecznym miejscu, z dala od drzwi i okien oraz innych przedmiotów, które mogą zagrażać bezpieczeństwu.

Wygodne i bezpieczne miejsce do spania

Najważniejszą kwestią przy wyborze miejsca do spania dla niemowlaka jest jego bezpieczeństwo. Warto zatem zdecydować się na łóżeczko, które zostało specjalnie zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie dziecka. Powinno ono być stabilne, a także wyposażone w solidne barierki o odpowiedniej wysokości. Należy je umieścić z dala od przewiewnych okien, grzejników, krawędzi mebli, czy innych elementów, które mogą stanowić zagrożenie. Idealny materac będzie z kolei odpowiednio twardy i dopasowany do łóżeczka. Powinien być płaski i nie mieć żadnych wgłębień, czy wypukłości. Kryteria te spełnia Materac Janpol Lio, który jest wysoki i sprężysty, a na dodatek sprawdza się nie tylko w przypadku noworodków, ale również starszych dzieci. Podobnie Materac Hidling Kołysanka, który jest dwustronny i nieprzemakalny, dzięki czemu zabezpiecza przed wilgocią. 

Niemowlęta, jak każdy inny człowiek, bardzo potrzebują snu, dlatego jeśli jesteśmy rodzicami, warto zastanowić się przez chwilę, co możemy zrobić dla naszych dzieci, aby go poprawić. Zdrowy odpoczynek wpływa nie tylko na rozwój fizyczny, ale również na rozwój mózgu i umiejętności poznawcze maluszka. Warto zatem dbać o kładzenie dziecka do snu o stałej porze oraz zaopatrzyć je w idealny materac.