Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.
Wygoda w czasie snu ma duży wpływ na jego jakość. Trudno być wypoczętym, kiedy w nocy coś nas uwiera lub, kiedy jest nam zbyt twardo, czy zbyt miękko.
Ważne jest również, aby zapewnić komfort naszej głowie wyposażając łóżko w odpowiednią poduszkę. Każdy marzy o idealnej sypialni, która spełni wszystkie oczekiwania, dlatego zastanówmy się jak to sobie zapewnić.
Idealny materac
Czy jest coś co ma większe znaczenie w naszej sypialni niż właśnie materac? Odpowiada on nie tylko za wygodę całego ciała, ale również za stan kręgosłupa, czy napięcie mięśni. Źle dobrany może skutkować drętwieniem kończyn. Warto zwrócić uwagę, czy nasz materac jest dwustronny. Upodobania mogą się zmienić, a w takiej sytuacji idealny materac wystarczy obrócić – nie trzeba go wymieniać. Raz można spać na twardszej, a raz na bardziej miękkiej powierzchni, dlatego polecamy materac SleepMed Hybrid Premium Plus. Ma on 7-strefowe sprężyny typu Multi, które dopasowują się do ciała i zapewniają dużo więcej punktów podparcia. Jego boki zostały wsparte pianką FlexiFoam łagodzącą powstawanie odkształceń. Dodatkową zaletą materaca może być zapewnienie przez niego właściwej cyrkulacji powietrza. Ma to tak duże znaczenie, ponieważ pomaga zapobiegać powstawaniu pleśni i rozwojowi bakterii. Ponadto, zawiera on odpinany top, który umożliwia regulowanie twardości. W przypadku kiedy mamy do czynienia z osobą starszą, czy chorą zalecamy zainteresować się Materacem Hilding Salsa, który przeciwdziała pojawianiu się odleżyn, a także oferuje możliwość wyboru pokrowca (Tencel lub Velvet).
Wygodna poduszka
Nietrudno natrafić w sklepach na różnego rodzaju poduszki z kolorowymi nadrukami lub też poduszki dekoracyjne. Bez wątpienia dodają one sypialni czy salonowi charakteru, ale czy warto ich używać do spania? Może się zdarzyć, że pomimo swojego estetycznego przeznaczenia okażą się one bardzo komfortowe, jednak kiedy już zabieramy się za kupno poduszki do spania najlepiej skupić się przede wszystkim na jej funkcjonalności, a nie na wyglądzie. Poduszka ma bardzo duży wpływ na stan kręgosłupa, ale też na napięcie mięśni, dlatego podobnie jak z materacem warto ją dobrać do swoich własnych potrzeb. Jest kilka rodzajów poduszek i każda z nich ma nieco inne zastosowanie.
Korzystanie z poduszek ortopedycznych kojarzy się przede wszystkim z silnymi bólami kręgosłupa, bo dopiero kiedy pojawiają się u nas takie dolegliwości myślimy, że takowa poduszka jest nam potrzebna. Zupełnie niesłusznie, bowiem używanie ich profilaktycznie sprawdzi się świetnie. Poduszki anatomiczne są najczęściej wykonane z pianki termoelastycznej, wysokoelastycznej lub lateksu co wpływa znacząco na ich elastyczność jak i sprężystość. Znakomicie się dopasowują do ciała i dobrze odprowadzają wilgoć. Innym rodzajem poduszki jest poduszka ergonomiczna – znana z delikatnego naciągania kręgów i dysków międzykręgowych. Niektórzy również twierdzą, że poduszkę warto dobrać do pozycji w której śpimy, zwracając przy tym szczególną uwagę na jej kształt.
Odpowiednia kołdra
Podstawowy podział kołder to ten ze względu na rodzaj wypełnienia. Pierwszy – wykonany z gęsiego puchu – cechuje znakomite odprowadzanie wilgoci, jak i również przepuszczalność powietrza. Jest to chyba najpowszechniejsze, naturalne, jak i komfortowe i delikatne wypełnienie. Drugą możliwością jest kołdra syntetyczna, której największą zaletą jest jej antyalergiczność. Ponadto nie przyciąga ona ani kurzu ani roztoczy i najczęściej bywa rozsądniejszym wyborem jeśli chodzi o cenę. Innymi rozwiązaniami będą np. kołdry jedwabne, bambusowe, z granulatu silikonowego, czy te wykonane z włókien: poliestrowego, kukurydzianego oraz silikonowego. Ponadto, że nie należy mieć jednej kołdry na cały rok. Najlepiej kiedy jest ona lżejsza w cieplejsze pory roku, czyli lato i wiosnę oraz posiada stopień ciepła 1-3, a grubsza i cięższa przede wszystkim w zimę, ale również jesienią (wtedy jej stopień ciepła powinien się równać 4-5). Niektóre oferty proponują jednak kołdry całoroczne, które jak sama nazwa mówi sprawdzają się przez cały rok. Nadadzą się one zatem idealnie kiedy z jakiegoś powodu musimy ograniczyć wydatki. Ostatnim istotnym aspektem jest rozmiar, który wybiera się przede wszystkim na podstawie tego czy śpimy sami czy z partnerem, a także uwzględniając rozmiar łóżka oraz wzrost. Po pierwsze, warto pamiętać, że szerokość kołdry powinna być o około 40-60 cm dłuższa od szerokości łóżka, dlatego też najbardziej typowe rozmiary dla łóżek jednoosobowych to 140 x 200 cm i 160 x 200 cm, jeżeli jednak mowa o łóżkach dwuosobowych dla osób chcących spać z partnerem możliwości są następujące: 180 x 200 cm i 200 x 220 cm.
Miękka i miła pościel
Pościel ma bezpośredni kontakt z naszą skórą każdego wieczoru, zatem warto poświęcić jej więcej uwagi. Nie zapominajmy również, że pełni ona funkcje estetyczne, gdyż jej design może znacząco poprawić lub pogorszyć nastrój i wygląd naszej sypialni.
Są cztery podstawowe rodzaje pościeli ze względu na materiał, z którego zostały wykonane: bawełniane, lniane, wełniane i jedwabne. Te pierwsze zdają się być najczęściej wybierane ze względu na swoje właściwości odprowadzające wilgoć oraz delikatny, przyjemny materiał, a także niewysoką cenę. Pościele lniane natomiast są dobre zarówno dla środowiska, ze względu na swoją biodegradowalność i ekologiczność, jak i dla człowieka, któremu zapewniają właściwości bakteriobójcze i wysoki komfort. Świetnie sprawdzą się również przy problemach skórnych. Ponadto, kolejną ciekawą zaletą tej pościeli jest to, że latem chłodzi, a zimą ogrzewa. Niewiele osób wie, ale latem materiał ten odprowadza ciepło, a zimą działa jak naturalny izolator. Wersja wełniana, chociaż nieco droższa to, tak jak poprzednia propozycja jest antyalergiczna i antybakteryjna oraz higroskopijna. Ma zdrowotne właściwości, które m.in. pomagają w leczeniu schorzeń reumatycznych. Pościel jedwabna jest natomiast prawdziwym luksusem. Szybko schnie i ma właściwości zarówno termoregulacyjne jak i hipoalergiczne. Ze względu na swoją wysoką jakość jest to wydatek który bardzo długo nam posłuży.
Pamiętajmy, że pościel warto zmieniać co 1-2 tygodnie, a nawet częściej, jeżeli posiada się pupile lub jest się alergikiem. Co do temperatury prania zależy to od materiału. Gdy pościel jest wykonana z bawełny lub lnu dobrze ją prać w 60 stopniach Celsjusza, natomiast gdy pościel wykonana jest z satyny lub flaneli – w 40 stopniach Celsjusza.
Wygodne łóżko
Łóżko, a może jednak sofa? To zależy! W większości wypadków łóżko – jest ono dużo bardziej wygodne, a w sytuacji kiedy uszkodzi się na przykład sam materac można go wymienić zostawiając stelaż i oszczędzając przy tym pieniądze. Nie mniej jednak, jeżeli mieszkamy w kawalerce i jeden pokój jest jednocześnie sypialnią, salonem i jadalnią, rozsądniejszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w sofę lub ewentualnie w składany szerszy fotel. Zapewni to duży komfort m.in. w czasie przyjmowania gości.
Skoro już ustaliliśmy, że zazwyczaj łóżka ramowe sprawdzają się lepiej to dodam, że ich długość powinna być o co najmniej 25 cm większa od wzrostu właściciela – standard to jednak 200 cm. Jeżeli mowa natomiast o szerokości to zależy ona ponownie od tego czy śpimy sami czy nie. Łóżka jednoosobowe powinny mieć co najmniej 90 cm szerokości, a dwuosobowe 160 cm. Nie mniej jednak, w przypadku osób ze znaczną nadwagą warto, aby łóżko było większe. Nie zaszkodzi wtedy wybór łóżka dwuosobowego nawet jeśli śpi się samemu.
Rodzajów łóżek jest wiele. Jednym z najbardziej cenionych modeli są klasyczne łóżka drewniane. Cechuje je nie tylko wyjątkowa wytrzymałość i odporność, ale też ponadczasowość, a nawet elegancja. Ponadto, drewno jest materiałem naturalnym. Innym rozwiązaniem, godnym uwagi, jest łóżko tapicerowane miękkim obiciem, dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. Łóżko kontynentalne jest to rodzaj łóżka tapicerowanego na nogach. Jego dolna skrzynia wykonana jest zazwyczaj z drewna, a jest ono znane przede wszystkim ze swojej wysokości wynoszącej nawet 70 cm, dlatego w ciągu dnia siadanie na nim jest szczególnie wygodne.
Dodatki do sypialni
Lustro może i bywa przydatne w sypialni np. kiedy szykujemy się rano do wyjścia, ale czy na pewno warto je mieć? Wielu twierdzi, że lustro powinno być w łazience, ale pod żadnym pozorem nie w sypialni. Dlaczego? Być może to tylko głupi przesąd, ale według feng shui lustro może zaburzać rytm snu. Szczególnie jeśli jest ono powieszone nad głową śpiącego, czy naprzeciw łóżka. Nie mniej jednak, są też opinie, według których lustro w sypialni optycznie powiększa pomieszczenie, odbija światło i stanowi estetyczny dodatek.
Przechodząc do mebli, jeżeli wybieramy komodę należy zwrócić uwagę na to, czy jest ona pojemna oraz czy szuflady płynnie i łatwo wysuwają się do końca. Im nasze meble są pojemniejsze, tym więcej rzeczy w nich się zmieści i tym trudniej o bałagan. Dodatkowo można zastosować specjalne organizery, które pomagają np. w oddzieleniu bielizny od skarpet.
Świetnie w sypialni sprawdzą się również miękkie dywany, dzięki nim pomieszczenie stanie się przytulne, a w zależności od koloru dodadzą one również charakteru. Najprzyjemniejsze w dotyku dywany są te z długim włosiem, jednak trzeba liczyć się z tym, że mogą być one trudne w czyszczeniu.
Natomiast w sytuacji kiedy powietrze w naszym domu jest zbyt suche, czyli najczęściej podczas sezonu grzewczego, ale nie tylko, idealnym rozwiązaniem będzie nawilżacz powietrza. Nie każdy o tym wie, ale nie zaleca się, aby działał on całą noc, a raczej 3-4 godziny dziennie. Najważniejsze jednak, żeby przed ewentualnym zakupem upewnić się czy faktycznie jest on nam potrzebny.
Jeżeli mowa o kwiatach do sypialni to popularnością cieszą się przede wszystkim kwiaty doniczkowe, np. aloes, kaktusy, czy paprotka. Nie mniej jednak, takie w wazonie też dodadzą uroku. Jest to kwestia preferencji.
Ostatnią propozycją na nastrojowe dodatki są świece zapachowe, które mogą mieć zastosowanie nie tylko estetyczne, ale też ułatwiać zasypianie np. jak świeca lawendowa.
Sypialnia a kolor ścian oraz zasłony
Kolor ścian warto dobierać z myślą czy mamy na celu optycznie powiększyć pokój, czy raczej niekoniecznie. Może chcielibyśmy żeby sypialnia była dla nas miejscem relaksu? Jeśli tak to warto uwzględnić jasne barwy, takie jak szary czy beż. Pomogą one się wyciszyć i optycznie powiększą pomieszczenie. Ciemne barwy natomiast optycznie je pomniejszą. Przy doborze zasłon najważniejszym aspektem powinna być grubość materiału. Ma ona bowiem kluczowe znaczenie jeżeli chcemy ograniczyć dostawanie się promieni słonecznych do środka np. latem. Warto również pamiętać, aby zasłony były dopasowane kolorem i wzorem do reszty dodatków.
Już wiesz jakie meble i dodatki powinny znajdować się w Twojej sypialni. Idealny materac to bez wątpienia element, który trzeba uwzględnić. Nie zapominaj o tym, bo przecież tak łatwo można go dobrać specjalnie do Twoich potrzeb abyś mógł się czuć komfortowo każdej nocy.