Spanie razem czy osobno – co lepiej wpływa na nasz sen?

Wiele par, które decyduje się ze sobą zamieszkać, staje przed poważnym dylematem – spać osobno czy razem? Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, a decyzja o tym raczej związana jest z osobistymi preferencjami. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto jednak poznać zalety oraz wady spania razem, oraz w pojedynkę. Tego właśnie dowiesz się w poniższym artykule, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!

Spanie razem – wady i zalety

Zacznijmy od pozytywnych stron spania z partnerem, których jest naprawdę sporo. Pierwszym plusem jest poczucie bliskości i więzi emocjonalnej z drugą połówką. Dodatkowo, kiedy czujemy ciepło ciała bliskiej osoby, jej oddech i dotyk, to czujemy się bardzo bezpiecznie i komfortowo, a to może pomóc nam szybciej zasnąć. Wiele źródeł mówi o tym, że spanie w jednym łóżku z drugą połówką sprawia również, że sen jest dużo lepszy. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest redukcja stresu i lęku, które może złagodzić spanie z partnerem. Dodatkowo, kiedy jesteśmy fizycznie blisko partnera, to nasz organizm zwiększa produkcję oksytocyny, czyli hormonu związanego z miłością i relacjami społecznymi. To z kolei może pozytywnie wpłynąć na poprawę zdrowia psychicznego i ogólnego samopoczucia. Jeśli chodzi o wady spania razem z partnerem, to najważniejsza dotyczy różnic preferencji dotyczących łóżka, materaca i samego spania obok siebie. Partnerzy mogą chcieć spać na różnej wielkości łóżkach, oraz materacach o różnej miękkości. Optymalne spanie razem z partnerem wymaga na pewno czasu, ponieważ oboje muszą się do tego przyzwyczaić. Jeśli chodzi o łóżko do sypialni, to lepiej wybrać większe, a materac dostosować do obu osób. Można to zrobić poprzez dodanie twardszego blatu tylko z jednej strony łóżka. Ważne jest również zadbanie o to, aby materac dwuosobowy był dostosowany do wagi partnerów, które mogą się znacznie od siebie różnić. Pary denerwują się czasami na to, że budzą się przy każdym ruchu drugiej połówki, więc koniecznie trzeba zainwestować w materac, który nie przenosi drgań. Dobrej jakości materace dla dwóch osób znajdziesz w naszym rankingu materacy dwuosobowych, więc serdecznie zapraszamy! Szczególnie polecamy Materac Hilding Flamenco, który jest produktem wykonanym na bazie sprężyn Multipocket oraz dwóch pianek – profilowanej pianki lateksowej oraz pianki HR. Druga świetna opcja to Materac Janpol Jan, czyli produkt hybrydowy. Oznacza to, że w swoim wnętrzu ma zarówno sprężyny, jak i pianki – w tym przypadku piankę termoelastyczną, która doskonale dopasowuje się do sylwetki z pomocą ciepła ciała oraz piankę żelową. 

Jakie są plusy i minusy spania osobno? 

Plusem spania osobno, jest na pewno to, że można wybrać materace dostosowane do indywidualnych preferencji i potrzeb danej osoby. Kolejną zaletą jest komfort snu, ponieważ nie każdej osobie będzie odpowiadać spanie w jednym łóżku z partnerem. Niektóre osoby nie mogą się przyzwyczaić do wspólnego spania, nawet po kilku latach mieszkania razem i wolą odpoczywać w pojedynkę. Ogromnym plusem jest również to, że nie będą nas budziły żadne drgania czy hałas wydawany przez drugą połówkę. Szukasz idealnego materaca dla siebie? Zapraszamy na naszą stronę z rankingiem materacy jednoosobowych. Idealny materac dla osób śpiących samotnie to z całą pewnością model Hilding Foxtrot, który wykonany jest z profilowanej pianki wysokoelastycznej HR o podwyższonej twardości. Jest to idealny materac dla osób, które uwielbiają odpoczywać na twardej powierzchni. Nasza druga propozycja to Materac Hilding Rock&Roll, który ma w swoim wnętrzu dwie profilowane pianki wysokoelastyczne HR – jedną twardszą, a drugą bardziej miękką. Jeśli chodzi o minusy spania osobno, to można zauważyć znaczne pogorszenie się relacji z partnerem. Nie jest to oczywiście widoczne w każdym związku, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że może wystąpić. 

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, czy spanie z partnerem jest dla Ciebie najlepszą opcją! Pamiętaj również o tym, że o wygodzie spania w parze decyduje często idealny materac. Koniecznie kup taki model, który będzie odpowiadał zarówno Twoim preferencjom, jak i Twojego partnera, a na pewno będziesz się wspaniale wysypiać!