Senne ciekawostki, o których nie miałeś pojęcia!

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


Sen stanowi podstawę naszego zdrowego funkcjonowania. Czy wiesz jednak o nim wszystko? Dzisiaj kilka ciekawostek na temat nocnej regeneracji, o których mogłeś nie mieć pojęcia!

Wszyscy śnimy!

Sny ma każdy z nas, chociaż wydawać może się często, że noc mija nam bez żadnych marzeń sennych. Co ciekawsze, pojawiać może się w czasie jednej nocy nawet kilkanaście snów; mają one różną długość. Czasem może być to zaledwie kilka sekund, a czasem minuty. Interesujący jest fakt, że twarze osób, które widzimy we śnie musieliśmy wcześniej spotkać na jawie, chociaż możemy sobie z tego nawet nie zdawać sprawy! Warto jest też dodać, że sny czasem są czarno-białe: nie zawsze śnimy w kolorze! Pamiętajmy jednak, że pojawiają się one wyłącznie w fazie REM

Czym jest somnifobia?

Istnieją na świecie ludzie, którzy boją się zasypiać. Taka przypadłość określana jest mianem somnifobii. Strach nie ma racjonalnych pobudek, zazwyczaj pojawia się w takich okolicznościach jak niepokój odczuwany przed zaśnięciem czy też duszności. Przyczyny kłopotu są różne: czasem jest to stres, różne traumy, depresja czy też zaburzenia lękowe. Leczenie zazwyczaj odbywa się przez odpowiednio dobraną psychoterapię.

Odsypianie: czy to możliwe?

Kto z nas nie planował nigdy odsypiania w weekend? Czy jednak rzeczywiście jest to w stanie nam przynieść pożądany efekt?  Niestety nie. Spanie krótko w tygodniu, a potem wydłużenie snu np. właśnie w weekendy może nam przynieść jedynie problemy związane z zaburzeniem rytmu snu. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie się wysypiać!

Jak działa niewyspanie?

Już jedna “zarwana” noc jest w stanie w negatywny sposób przełożyć się na nasze funkcjonowanie. Stan niewyspania może przypominać ten po wypiciu alkoholu. Cały nasz organizm zaczyna wtedy inaczej działać: jesteśmy bardziej narażeni na działanie stresu, skłonni do rozdrażnienia Do tego pojawiają się też kłopoty z koncentracją, skupieniem czy nauką nowych rzeczy.

Jak się wyspać?

Pamiętajmy, że na jakość naszego snu przekładają się warunki panujące w naszym łóżku. Jak jednak znaleźć nasz idealny materac? Ważne jest, aby wiedzieć, że dla każdego sprawdzi się coś innego. Miłośnicy naturalnych rozwiązań na pewno pokochają SleepMed Natura Plus. Zwolennicy sprawdzonych rozwiązań docenią kieszeniowy Hilding Pasodoble. Dla szczególnie wymagających strzałem w dziesiątkę będzie model hybrydowy, jak SleepMed Hybrid Premium Plus, który stanowi połączenie starannie opracowanych pianek z wysokiej jakości sprężynami.

Sen to bez wątpienia bardzo ciekawy temat!  W czasie nocnego wypoczynku z ludzkim ciałem dzieją się naprawdę różne rzeczy! Pamiętajmy, żeby zadbać o niego od podstaw wybierając idealny materac!

 

Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.