Pokój nastolatka – o czym warto pamiętać?

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


Urządzając sypialnię dla nastolatka, warto mieć na uwadze, że pomieszczenie to powinno być udekorowane w miarę uniwersalnie – potrzeby 11-latka różnią się przecież od wymagań 17-latka. Pokój dla młodej osoby łączy w sobie wiele funkcji, służąc jednocześnie za salon, miejsce nauki czy spotkań ze znajomymi. Podczas aranżowania młodzieżowej sypialni należy również zwrócić uwagę na odpowiedni materac, na którym nastolatek będzie spędzał mnóstwo czasu. Czym się kierować urządzając taki pokój? Podpowiadamy!

Jak urządzić pokój nastolatka? 

Pokój dla młodej osoby przede wszystkim powinien w pełni odpowiadać jej wymaganiom, ale także być dostosowany do różnych potrzeb. W wielu przypadkach pełni funkcję swoistego azylu, w którym nastolatek ma nie tylko możliwość wypoczynku, ale również może się uczyć lub spotykać ze znajomymi. Świetnym rozwiązaniem jest więc podzielenie takiego pomieszczenia na trzy strefy – sypialnianą, rozrywkową oraz do nauki. Szczególnie ważny jest zakup łóżka, które musi być wygodne. Najlepiej, aby było szerokości minimum 90 cm, co zapewni nastolatkowi komfortowy i długi sen. W przypadku miejsca przeznaczonego do nauki, najważniejszymi elementami będą obszerne biurko i ergonomiczne krzesło, które pomoże w profilaktyce prawidłowej postawy i ograniczy ból pleców. W strefie rozrywkowej można umieścić kanapę lub pufy oraz telewizor. Ponadto, warto pomyśleć nad zakupem mebli do przechowywania – trzeba gdzieś zmieścić wszystkie ubrania i buty!

Aranżacja sypialni młodzieżowej

Wiedząc już, jakie meble najbardziej przydadzą się w sypialni młodzieżowej, warto zastanowić się nad kolorystyką pokoju. Za pomocą różnych farb można wydzielić strefy, o których wspomnieliśmy w poprzednim akapicie! Najlepszym rozwiązaniem będzie zapytanie nastolatka, jakie kolory najbardziej mu odpowiadają. Młodzież często decyduje się na wyraziste barwy, którą mogą utrudniać skupienie się podczas nauki i uniemożliwiać spokojny relaks. Dobrze sprawdzi się stonowana kolorystyka, jednak aby nastolatek nie czuł się w swoim pokoju nieswojo, warto pójść na kompromis i zgodzić się na choć jedną lub dwie ściany w mocnych kolorach – podkreśli to młodzieżowy charakter pomieszczenia. Zarówno podczas wyboru mebli, jak i kolorystyki do sypialni, warto liczyć się ze zdaniem nastolatka – to on będzie spędzał w tym pokoju najwięcej czasu!

 Materac dla nastolatka 

Idealny materac dla młodej osoby powinien zapewniać odpowiednie podparcie kręgosłupa oraz wspierać profilaktykę prawidłowej postawy. Jednym z najlepszych materacy dla nastolatka jest Hilding Breakdance, który łączy w sobie pianki o dwóch twardościach. Ten model będzie doskonałym rozwiązaniem w przypadku bardzo niezdecydowanego dziecka, ponieważ wystarczy odwrócić go na drugą stronę, aby zmienić twardość. Kolejnym z polecanych modeli jest Janpol Atena, czyli materac lateksowy, który doskonale dopasowuje się do ciała. Zaliczany jest do wyrobów medycznych, ponieważ pomaga w kształtowaniu prawidłowej postawy i utrzymuje odpowiednie ułożenie kręgosłupa. Ponadto, posiada właściwości antyalergiczne, więc będzie to idealny materac dla alergików!

Aranżacja sypialni dla nastolatka wcale nie musi być trudnym zadaniem! Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom uda Ci się urządzić wspaniałe pomieszczenie!

 

Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.