Kluczowe czynniki przy wyborze materaca dla dzieci — co warto wziąć pod uwagę

Sen jest niezwykle ważny w życiu każdego dziecka. Nocny wypoczynek wpływa na prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny, a także na ogólne samopoczucie malucha. Już w pierwszych latach życia warto dbać o kształtowanie prawidłowych nawyków sypialnianych i dobre wyposażenie sypialni. Podstawą jest wygodny i odpowiednio dopasowany materac. Czym kierować się podczas zakupów, aby wybrać idealny model?

Materace dziecięce — jakie wypełnienie wybrać?

Najczęściej wybierane materace dla dzieci to te z wypełnieniem piankowym. Charakteryzują się sprężystością i oddychalnością. Na szczególną uwagę zasługują w szczególności modele z pianki wysokoelastycznej — np. Hilding Safety Smyk. Zarówno niemowlęta, jak i starsze dzieci mogą wiele zyskać dzięki właściwościom wypełnienia tego rodzaju. Kluczowa jest tu stabilność i efektywność w podpieraniu ciała podczas snu. 

Nieco gorszym wyborem dla maluchów — w szczególności tych najmłodszych — są materace dziecięce z wkładem sprężynowym. Niska waga sprawia, że takie podłoże nie jest w stanie w pełni dopasować się do anatomicznej budowy ciała. Często wskazuje się, że takie materace są odpowiednie dla pociech, które ukończyły już 6 rok życia. To samo dotyczy materaców hybrydowych. 

Twardość materaca dla dziecka

Rodzaj wypełnienia nie jest jednym kryterium, które należy brać pod uwagę podczas poszukiwań idealnego materaca dla dziecka. Duże znaczenie dla snu malucha ma też twardość podłoża do spania. W tej kwestii należy wziąć pod uwagę wiek dziecka. 

  • Niemowlaki — powinny spać na bezstrefowych materacach, których twardość jest umiarkowana. Małe dzieci potrzebują stabilnego podparcia bardziej, niż dorośli. Jeśli wydaje Ci się, że dane podłoże jest wygodne, maluch najprawdopodobniej potrzebuje twardszego egzemplarza.  
  • Dzieci w wieku szkolnym — to czas intensywnego rozwoju. Warto wybrać twardość materaca wspólnie z pociechą. Jest to czas, w którym dziecko może już świadomie zakomunikować to, czy materac mu odpowiada. Rodzaj wypełnienia powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb. 
  • Młodzież — sen nastolatków jest tak samo ważny, jak niemowląt i dzieci w wieku szkolnym. Jednak w tym okresie życia, podczas kupna materaca, należy kierować się takimi samymi kryteriami, jak w przypadku osób dorosłych. Dla niektórych nastolatków idealny będzie Hilding Funky z pianki średniej twardości, a inni będą potrzebowali bardziej twardego modelu. 

W co jeszcze wyposażyć sypialnię malucha?

Na sen dziecka wpływają różnorodne czynniki. W sypialni powinny znaleźć się w miarę możliwości materiały hipoalergiczne. Warto się na to zdecydować nawet wówczas, gdy pociecha nie ma alergii. Są one bowiem łatwiejsze do utrzymania w czystości. Duże znaczeni ma też poduszka. Podobnie, jak materac, powinna wspierać ciało śpiącego dziecka i zapewniać mu amortyzację. Aktualnie popularnością cieszą się w szczególności ergonomiczne poduszki z pianki termoelastycznej.

Pamiętaj o tym, że sen w życiu Twojego dziecka jest tak samo ważny, jak zdrowa dieta, aktywność fizyczna i edukacja. Kup maluchowi wygodne podłoże do spania i zagwarantuj mu idealne warunki do wypoczynku, w który będzie mógł się prawidłowo rozwijać.