Jak dbać o materac, aby zachować jego jakość i trwałość? Praktyczne porady

Materac to podstawa dobrego wypoczynku. Jeśli posiadamy model, który jest solidny i dobrze dopasowany, powinniśmy dbać o niego tak, aby służył nam jak najdłużej. Co pozwoli nam zachować jego jakość i trwałość? Poznaj praktyczne porady odnośnie tego, jak dbać o materac!

Czyszczenie materaca 

Sam zakup dobrego materaca to nie wszystko. Okazuje się, że jeśli zależy nam na tym, aby jak najdłużej utrzymać jego jakość i trwałość, powinniśmy pamiętać o regularnej pielęgnacji. Czyszczenie materaca należy zacząć od jego odkurzenia. W ten sposób pozbędziemy się kurzu, roztoczy czy też włosów i resztek jedzenia, które mogły się na nim zgromadzić. Dobrze, aby naszym nawykiem stało się ponadto regularne pranie pokrowca. To najlepszy sposób na to, aby skutecznie zlikwidować bakterie i wilgoć z powierzchni modelu. Dopilnujmy jedynie tego, aby pokrowiec wyprać w temperaturze zalecanej przez producenta, aby mieć pewność, że usuniemy wszystkie drobnoustroje. Niezwykle prostym, ale skutecznym działaniem będzie odwracanie materaca. To czynność, dzięki której unikniemy powstawania się niewygodnych wgnieceń. Regularne odwracanie modelu wpłynie bardzo pozytywnie na jego żywotność, sprawiając, że będziemy mogli korzystać z niego przez lata. 

Wentylacja materaca

Kolejnym istotnym aspektem w pielęgnacji materaca jest regularna wentylacja. Wietrzenie materaca to zupełna podstawa – dzięki tej czynności możemy znacząco poprawić poziom świeżości i czystości nie tylko na powierzchni modelu, ale również w jego wnętrzu. Jak poprawnie wywietrzyć materac? Wybierzmy taki dzień, w którym będzie dość chłodno i wietrznie. Pozostawmy materac na działanie niskiej temperatury przez co najmniej 3 godziny. To sprawi, że roztocza i bakterie zostaną zlikwidowane, a my będziemy mogli spać spokojnie. 

Jakość snu a trwałość materaca 

Pielęgnacja materaca odgrywa szczególną rolę dla jakości naszego wypoczynku. Kiedy dbamy o materac i jego czystość, zwiększamy poziom higieny snu. Jeśli nasze otoczenie snu jest czyste, świeże i przytulne, zdecydowanie łatwiej jest nam się odprężyć. Możemy poczuć się swobodnie i przytulnie. Bez problemu się odprężymy, co też przełoży się na przyspieszenie procesu zaśnięcia. Dbanie o trwałość materaca z kolei pomoże opóźnić powstawanie niewygodnych wgnieceń czy zniszczeń, które mogłyby obniżyć nasz komfort. Gdy inwestujemy w nowy materac, jego systematyczna pielęgnacja powinna stać się naszym nawykiem. Możemy w ten sposób zyskać bardzo wiele.  

Nowy materac to duży wydatek, którego dokonujemy raz na jakiś czas. Kiedy już decydujemy się na wymianę starego modelu, upewnijmy się, że wiemy, co robić, aby odpowiednio zadbać o nowy materac. Dzięki regularnemu czyszczeniu, wietrzeniu i pielęgnacji produkt będzie służył nam przez lata!