Wybór łóżka do sypialni

Kompletując nowe łóżko do sypialni warto wiedzieć, że nie tylko odpowiedniej twardości materac jest istotny, ale duże znaczenie ma także rama, na której będzie się on znajdował. Na rynku można znaleźć wiele modeli stelaża łóżka, także wybór tego jednego idealnego, może sprawiać nieco kłopotu. Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami, które ułatwią nam znalezienie właściwego nowego łóżka, dzięki któremu będziemy mogli zdrowo się wysypiać.

Dlaczego rama łóżka jest tak ważna?

Rama łóżka na pierwszy rzut oka spełnia przede wszystkim rolę estetyczną i praktyczną. Jednak, co ważniejsze, ma bardzo istotne znaczenie, jeżeli chodzi o wywieranie wpływu na materac. Zapewnia mu stabilność, a odpowiednie rozmieszczenie podłoża do spania na ramie sprawia, że zwiększa się jego odporność na eksploatację i dzięki temu może służyć swoimi właściwościami przez wiele lat. Należy pamiętać, aby dobierać materac do wymiarów ramy – nie może być ona zbyt krótka i powodować, że model będzie wystawał i nie może być także zbyt długa, ponieważ nie będzie on dobrze dopasowany i nie zapewni pełnej stabilności. Zarówno dobrze dobrana rama jak i materac jeśli się wzajemnie uzupełniają, dają idealne wsparcie kręgosłupa.

Rodzaje ram do łóżka

Obecnie na rynku można znaleźć ramy łóżek wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejsze są drewniane, tapicerowane, ale istnieją także te metalowe. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać takie, które mają pojemniki na pościel lub stojące na zdobionych nóżkach. Dużym zainteresowaniem cieszą się ramy łóżek w stylu kontynentalnym – są wygodne, ładnie się prezentują i pasują niemal do wszystkich stylów aranżacji sypialni. Ich największą zaletą jest połączenie ramy z stelażem oraz materacem. Kupując to łóżko zyskujemy wszystkie potrzebne nam do snu elementy. Przede wszystkim jednak należy zwrócić uwagę na odpowiedni stelaż z właściwym rodzajem mocowań materaca. Dobrze sprawdzają się elastyczne listwy, na których materac będzie mógł swobodnie leżeć i które dopasowują się do nacisku ciała.

Jakie wymiary stelaża?

Wymiary stelaża łóżka, oraz późniejszego materaca, należy dobierać do ilości osób, które będą jednocześnie z niego korzystać. Jeżeli ma to być łóżko jednoosobowe, to najpopularniejszymi wymiarami są: 80×200 cm, 90×200 cm, 100×200 cm oraz 120×200 cm. Z kolei dla par świetnie sprawdzają się stelaże o wymiarach: 140×200 cm, 160×200 cm, 180×200 cm oraz 200×220 cm. Dla osób o wzroście powyżej 180 centymetrów warto wziąć pod uwagę największe modele stelaży lub wykonać mebel na specjalne zamówienie. Warto wybrać się do sklepu stacjonarnego i sprawdzić, jak duża powierzchnia będzie odpowiadać naszym potrzebom i oczekiwaniom.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka rama łóżka jest najlepsza, ponieważ to indywidualna sprawa każdego użytkownika. Dlatego też trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na własne preferencje i oczekiwania. Na rynku można znaleźć tyle rodzajów stelaży, że na pewno każdy będzie w stanie zaprojektować wymarzone i wygodne łóżko, w którym dozna odpowiedniego komfortu.