Vintage sypialnia

Nowoczesne sypialnie czy minimalistyczne wnętrza to nie Twoja bajka? Jeśli marzy Ci się elegancki pokój rodem ze starych filmów, styl vintage to idealne rozwiązanie właśnie dla Ciebie. Dowiedz się jak urządzić sypialnię właśnie w taki sposób!

Styl vintage – cechy charakterystyczne

Słowo vintage w najprostszym tłumaczeniu oznacza “zabytkowy”. W związku z tym wskazany styl daje nam możliwość łączenia elementów z różnych lat czy nawet epok: oczywiście ważne jest, aby wszystko ze sobą współgrało, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju efekt! Bardzo dużą rolę odgrywają tutaj meble – tych warto jest szukać nie tylko w popularnych sieciówkach czy sklepach z wyposażeniem wnętrz, lecz także na różnego rodzaju targach używanych rzeczy czy wyprzedażach garażowych. Często świetnie sprawdzą się artykuły, jakie możemy sami odnowić: stary kredens, potężna szafa czy uroczy nocny stoliczek na pewno nadadzą charakteru wnętrzu. Lata sześćdziesiąte połączone z dodatkami z osiemdziesiątych i jeszcze drobne wiktoriańskie elementy – jesteśmy jak najbardziej na tak! Pamiętajmy, że bardzo ważny jest również dobór kolorów: najlepiej jest stawiać na jasne ściany w tradycyjnych barwach.

Dodatki w stylu vintage

Oczywiście w stylu vintage bardzo ważną rolę odgrywają dodatki, które mają za zadanie zbudować niepowtarzalny klimat. Obowiązkowym będzie chociażby charakterystyczny, staromodny zegar w ciekawym kształcie, na przykład z widocznymi mechanizmami lub też wiszącymi elementami. Świetnie sprawdzić mogą się tutaj stare radia, które łatwo odrestaurować – dlatego warto jest na przykład zapytać rodziców czy nie mają w piwnicy może jeszcze tego typu gadżetów z czasów swojej młodości. Jeśli nie, to dobrze jest zajrzeć do sklepów z dodatkami, ponieważ często znajdziemy stylizowane elementy właśnie na połowę XX wieku. Wspomnijmy też o lampach: tutaj pole do popisu jest naprawdę bardzo duże. Od eleganckich żyrandoli, po minimalistyczne modele przywodzące na myśl styl industrialny. Do tego może eleganckie, małe lampki nocne, które postawimy obok naszego łóżka?

Aranżacja sypialni: o tym pamiętaj!

Vintage jest szczególnie doceniany ze względu na fakt, że pozwala łączyć różne style. Jednocześnie najczęściej wiele osób stawia na klimatyczne lata 50 i 60 te. Chociaż rzeczywiście możemy się tu w pewien sposób bawić wybierając meble, jednak musimy uważać, żeby nie przesadzić oraz nie uzyskać kiczowatego efektu. Jeśli nie mamy pomysłu na dekoracje, na przykład świetne wrażenie sprawią czarno białe fotografie w ozdobnych ramkach. Ważną część sypialni, a może nawet najważniejszą, stanowi łóżko. W przypadku stylu vintage dobrze sprawdzą się duże, solidne modele, stwarzające wrażenie nawet delikatnie surowych. Pamiętajmy, że to właśnie ono odpowiada za nasz komfort w czasie snu oraz zapewnia energię na cały dzień, dlatego warto jest przyłożyć dużą wagę do jego wyboru. Na rynku znajdziemy szeroki wybór różnego rodzaju ram, które na pewno będą odpowiednio dopasowywać się do naszego wnętrza: tapicerowane, metalowe czy drewniane.

Styl vintage daje duże pole do popisu. Ta ponadczasowa metoda urządzania sypialni doceniana jest przez wiele osób. Skoro znamy już podstawowe zasady to przyszedł czas zaszaleć!