Pokój dla noworodka

Aranżacja pokoju niemowlaka to dla wielu rodziców prawdziwa radość. Pamiętajmy jednak, że przygotowywanie sypialni z myślą o najmłodszym członku rodziny będzie się trochę różnić od wyposażania standardowych wnętrz. Jak w takim razie się do tego zabrać?

Pokój niemowlaka – od czego zacząć?

Oczywiście podstawę każdego pokoju stanowi wybór koloru ścian. W przypadku sypialni najmłodszych często wielu z nas odczuwa pokusę, żeby postawić na żywe, rzucające się w oczy kolory. Niestety nie będzie to dobre posunięcie z tego względu, że duża część tego typu barw pobudza mózg do działania, w związku z czym mogą powodować problemy z zasypianiem lub ze snem. Lepiej postawić jest na biel z kolorowymi elementami lub też pastele. Trafionym rozwiązaniem może okazać się również tapeta na jednej ze ścian, jednak tutaj postawmy na wzór na tyle neutralny, że będzie pasował do całego wnętrza nawet przy dużej zmianie jego aranżacji. Oczywiście wszystko to nie znaczy, że pokój dziecka musi być nudny czy wręcz sprawiać wrażenie cały czas “sennego”. Koniecznie powinny pojawić się w nim urocze dodatki, jak chociażby kolorowe obrazki na ścianach czy też karuzela, którą powiesimy w okolicach łóżeczka. Stawiajmy przede wszystkim na elementy, które będą przyciągać wzrok maluszka, lecz trzeba też pamiętać o aspektach praktycznych, dobrze jeśli w łatwy sposób będziemy mogli wszelkie dodatki sprawnie wyczyścić pozbywając się z nich kurzu czy innych nagromadzonych bakterii.

Łóżeczko w pokoju dla dziecka

Najważniejszym elementem pokoju naszego malucha jest oczywiście łóżeczko, ponieważ to właśnie w nim dziecko spędza większą część dnia. Zacznijmy od tego, że najlepiej ustawić je przy ścianie, jednak nie bezpośrednio przy oknie ani kaloryferze. Konieczne jest też, aby było ono dobrze widziane z niemal każdego kąta pomieszczenia. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj materac. Nie może on być za miękki, ponieważ w takim przypadku nasz maluch będzie się zapadał, co powoduje w wielu przypadkach problemy z oddychaniem. Naszą uwagę zdecydowanie powinien przykuć model Sembella Piano wypełniony antyalergiczną pianką BULTEX®, która gwarantuje stabilne podparcie dla małego ciała. Dodatkowo brzegi wzmocnione zostały pianką poliuretanową, co stabilizuje cały produkt. Jest to szczególnie przydatne, gdy nasz maluszek będzie próbował powoli sam wstawać w łóżeczku. Innym trafionym wyborem będzie Janpol Toni. Prawidłowe wsparcie zapewnia tutaj połączenie lateksu z naturalną płytą kokosową. Materac jest sprężysty, dopasowuje się do kształtu ciała naszego maluszka, lecz jednocześnie nie utrudnia ruchów oraz zmiany pozycji.

Sypialnia niemowlęca: kilka niezbędnych elementów

Urządzając sypialnię dla niemowlaka warto, abyśmy mieli na uwadze nie tylko wystrój wnętrza, lecz również naszą wygodę. Tutaj wskazać możemy chociażby kwestie oświetlenia. Poza główną lampą, dobrze aby pojawiło się też mniejsze źródło światła, które umieścimy w okolicach łóżeczka. Pamiętajmy też chociażby o koszu na pieluchy – ten powinien znajdować się okolicach przewijaka. Świetnym pomysłem będzie zainwestowanie w duży, wygodny fotel, który świetnie sprawdzi się na noce, kiedy będziemy musieli czuwać przy naszym maleństwu.

Sypialnia niemowlaka niewątpliwie powinna świetnie wyglądać, lecz również stanowić miejsce bezpieczne dla malucha, sprzyjające jego rozwojowi. Nie zapominajmy o kwestiach praktycznych – te najważniejsze będą dla rodziców!