jak sypiali nasi przodkowie

Centralnym miejscem we współczesnej sypialni jest oczywiście łóżko, a na nim – wygodny, dopasowany do indywidualnych potrzeb materac. Ale czy zawsze tak było? Dziś o tym, jak sypiali nasi przodkowie.

Starożytny Egipt i Rzym – miejsca, gdzie wszystko się zaczęło

Co ciekawe, już w starożytnym Egipcie miejsce do spania znajdowało się w wyznaczonym miejscu, zazwyczaj w rogu pokoju. Nasi przodkowie sypiali wtedy na palmowych liściach lub plecionych matach. Nieco inaczej wyglądała jednak kwestia faraona Tutanchamona, który kazał sobie wykonać łoże – oczywiście nie byle jakie! Jego wizja została zrealizowana, a mebel wykonano ze złota oraz drogocennego drewna z drzewa herbacianego. Spał on jednak nie na materacu, a na materiale zawieszonym kilka centymetrów nad ziemią. Prototyp dzisiejszego materaca przypisuje się Rzymianom, którzy – jak widać – byli prekursorami również w tej kwestii. Tworzyli podłoża wypełniane naturalnymi materiałami, na przykład słomą, pierzem i wełną.

Jak wyglądały średniowieczne łóżka?

Czy w średniowieczu coś się zmieniło? Jak najbardziej! To właśnie wtedy zaczęły powstawać szerokie łoża, na których sypiały całe rodziny. Sypialnie bogatych mieszczan i szlachty można było poznać po tym, że były wyposażone w łóżko z baldachimem, który chronił przed owadami i zapewniał odrobinę prywatności.

Sen w epoce renesansu

Renesans to epoka, która wyróżniała się pod kątem tego, jak się spało. To właśnie wtedy zaczęto brać na poważnie komfort i jakość snu, a łóżka stały się meblami luksusowymi. Były to bogato zdobione elementy wyposażenia, które zachwycały pięknie rzeźbionymi zagłówkami. Pomimo wspaniałego wyglądu, nie były to bardzo wygodne rozwiązania. Wciąż jeszcze nie było wygodnych materacy, a więc nasi przodkowie byli zmuszeni spędzać noc na grubych, niedopasowujących się do ciała siennikach.

Pierwsze materace sprężynowe i piankowe – kiedy powstały?

Stosunkowo późno, bo dopiero w latach 20. XX wieku zaczęły się pojawiać zalążki materacy, które są dostępne dziś. Materace sprężynowe nie zyskały jednak w tamtych czasach rzeszy fanów – były bardzo niewygodne, a sprężyny wbijały się w plecy i skutecznie utrudniały wypoczynek. Materace piankowe również nie były idealne już na początku, natomiast to właśnie one były ogromnym krokiem w stronę stosowania coraz nowszych technologii i tworzenia lepszych produktów.

Długość snu naszych przodków

Mówi się, że sypiamy znacznie dłużej niż nasi przodkowie. Jednak biorąc pod uwagę warunki, w jakich spali, nie ma się co dziwić. Niewygodne maty ułożone na podłodze lub twarde sienniki wypełnione słomą nie pozwalały na długi i nieprzerwany nocny wypoczynek. Dziś musimy doceniać to, jak bardzo świat poszedł do przodu.

Jak widać, komfort snu zaczął być istotny stosunkowo późno. Dziś już wiadomo, że to właśnie od nocnego wypoczynku zależy to, jak przebiegnie cały następny dzień. Kiedyś nie zwracano na to aż takiej uwagi, a sypialnie raczej nie stanowiły jednego z ważniejszych pomieszczeń w domach.