Jak wybrać wezgłowie do łóżka?

Wezgłowie czy zagłówek? Pojęcia te często używane są wymiennie, co jednak jest dużym błędem! Dzisiaj o elemencie, który może nie tylko przełożyć się na naszą wygodę, lecz również nadać sypialni charakteru.

Czym jest wezgłowie?

Czym w takim razie jest wezgłowie, skoro nie pełni takich sam samych zadań jak zagłówek? Jest to nic innego, jak specjalnie przygotowywana ściana, która znajduje się za łóżkiem, o jaką możemy na przykład oprzeć poduszki. Zazwyczaj zajmuje ona stosunkowo dużo miejsca i posiada kilka zastosowań. Przede wszystkim chroni pomalowaną powierzchnię przed zabrudzeniem. W końcu komu nie zdarzyło się kiedyś siedzieć na łóżku podczas oglądania filmu czy czytania książki i opierać właśnie o ścianę, co poskutkowało nieestetycznymi plamami, których ciężko się pozbyć. Jednocześnie tego typu dodatek podwyższa poziom komfortu, szczególnie jeśli postawimy na produkt z miękkiego, lecz jednocześnie trwałego surowca. Szukając najlepszego dla nas łóżka możemy wybierać właśnie modele, które zostały już zaopatrzone w wezgłowie (zazwyczaj tak jest w przypadku łóżek kontynentalnych oraz tapicerowanych). Jednak jeśli chcielibyśmy zminimalizować koszty możemy zaopatrzyć się w samo wezgłowie, które wprowadzi świeży powiew do naszej sypialni.

Wybierz idealne!

W takim razie, jakie wezgłowie może sprawdzić się najlepiej? Wielu z nas najczęściej decyduje się na tapicerowane, które nie tylko świetnie wyglądają i sprawiają, że nasza sypialnia wydaje się znacznie bardziej przytulna, lecz również są bardzo wygodne. Niestety jednak nie będzie to dobre rozwiązanie dla alergików, ponieważ stosunkowo ciężko jest je wyczyścić, a dodatkowo może się na nich osadzać kurz. W takich okolicznościach lepiej jest wybrać drewniane wezgłowie, które chociaż może trochę mniej wygodne na pewno będzie bardzo trwałe i nada charakteru do naszej sypialni. Inną opcją są wezgłowia z płyt typu MDF czy OCB, które są tańsze niż drewniane, a również będą się dobrze prezentować, szczególnie, że znajdziemy dostępne je w różnych, ciekawych kształtach, co sprawdzi się na przykład w pokoju naszych pociech.

Wezgłowie DIY

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie możemy znaleźć wezgłowia, które naprawdę nam się podoba lub też ciężko jest nam dopasować wymiary danego produktu do ścian naszej sypialni? Problemy ze znalezieniem dobrego mogą pojawić się chociażby ze względu na dużą ilość skosów w pomieszczeniu. Wtedy tego typu dodatkową ściankę możemy stworzyć sami. Najprościej jest założyć karnisz, na którym powiesimy pasujący materiał – zaletą wskazanego rozwiązania jest fakt, że możemy całość łatwo zmieniać. Świetnie sprawdzi się w tej roli również elegancki baldachim. Wspominaliśmy już o płytach MDF – wezgłowie łatwo wytniemy z niej samodzielnie nadając taki kształt, jaki będzie pasować do sypialni, a także, jaki zwyczajnie najbardziej się podoba. Samodzielnie wykonane wezgłowie będzie idealnie pasować do każdego rodzaju materaca – od kieszeniowe po hybrydowe!

Jak dopasować wezgłowie do naszego łóżka? Wbrew pozorom nie musi być to trudne, a także wcale nie generuje szczególnie wysokich kosztów!