Zdrowy sen - czy poduszka ma znaczenie?

Spanie z dzieckiem ma swoje wady i zalety. Ostatnio jednak coraz częściej słyszy się o tym, że niekoniecznie jest to dobre rozwiązanie. Dlaczego pojawiają się takie głosy i jak uniknąć potencjalnego niebezpieczeństwa?

Sen z noworodkiem – czy jest zdrowy i bezpieczny dla dziecka?

Współspanie to praktyka, którą stosuje się od lat – ma bowiem zachęcać do tworzenia więzi z noworodkiem. Mówi się, że dzieci mają naturalną potrzebę bliskości z rodzicami, która w dużym stopniu jest zaspokajana właśnie dzięki spaniu w jednym łóżku. Pojawia się jednak coraz więcej wątpliwości z tym związanych. Wynikają one przede wszystkim z faktu, iż Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, by tego nie robić, powołując się przy tym na stosunkowo często występującą śmierć łóżeczkową. Ta, znana również jako SIDS, stanowi najczęstszą przyczynę zgonów u dzieci do pierwszego roku życia. Niemowlę podczas snu popada w bezdech, a jego tętno, pod wpływem niedotlenienia, ustaje. Dotyka na pozór zdrowe dziecko, ale – pomimo zaawansowanych technik diagnostycznych – jej przyczyna nie jest do końca znana. Należy mieć jednak na uwadze, że tak naprawdę żadne z miejsc, w których śpi dziecko, nie jest dla niego w pełni bezpieczne. Nie należy więc rezygnować ze spania w jednym łóżku na rzecz karmienia za wszelką cenę poza nim – zaśnięcie z podopiecznym na fotelu lub na kanapie niesie za sobą zdecydowanie większe ryzyko.

Kiedy unikać spania z dzieckiem?

Pomimo tego, iż nie ustalono związku pomiędzy śmiercią łóżeczkową a współspaniem, istnieje kilka istotnych przeciwwskazań, w przypadku których należy unikać spania z dzieckiem w jednym łóżku. Wśród nich wymienia się sytuacje, w których:

  • jeden z rodziców pali,
  • przynajmniej jeden z rodziców jest pod wpływem alkoholu/środków odurzających,
  • rodzic przyjmuje leki, które mogą zmniejszać czujność,
  • przynajmniej jeden z rodziców ma bardzo twardy sen,
  • dziecko jest wcześniakiem lub miało niską wagę urodzeniową.

Zasady bezpiecznego snu z noworodkiem

Co zatem zrobić, by zminimalizować ryzyko? Jedną z podstawowych zasad bezpiecznego snu z noworodkiem jest wypoczywanie na możliwie twardym materacu – zbyt miękkie, zapadające się podłoże może doprowadzić do upadku lub uduszenia. Dzieci z reguły śpią czujniej i łatwiej je obudzić, gdy śpią na plecach, w tym samym pokoju, co ich mama – należy więc zadbać o ich pozycję. Szalenie istotne jest również to, by materac nie stykał się ze ścianami i innymi powierzchniami oraz by w łóżku nie znajdowały się koce w nadmiernej ilości, a także prześcieradła, zabawki i poduszki. Niemowlę powinno być odpowiednio ubrane oraz położone po stronie matki – należy unikać sytuacji, w których będzie spało pomiędzy jednym a drugim rodzicem.

Do którego roku życia dziecko może spać z rodzicem?

Nie ustalono górnej granicy, do momentu której dziecko powinno zacząć spać same. Jest to więc kwestia indywidualna, zależna od rodziców – dobrym czasem na wyprowadzkę do osobnego łóżeczka jest czas pomiędzy szóstym a ósmym miesiącem życia, natomiast do innego pokoju – po ukończeniu pierwszego roku życia.

Jak widać, rozwiązanie idealne nie istnieje. Wypoczywanie z dzieckiem w jednym łóżku nie jest jednak – wbrew głosom niektórych naukowców – niebezpieczne. Ryzyko śmierci łóżeczkowej jest niemal całkowicie zminimalizowane dzięki stosowaniu się do zasad wymienionych powyżej. Nocnego odpoczyku z podopiecznym nie trzeba więc eliminować – wystarczy zachować szczególną ostrożność.