Czy krótka drzemka w ciągu dnia może korzystnie wpływać na zdrowie i samopoczucie?

Organizm może pokazywać Ci zmęczenie na wiele sposobów, między innymi ziewaniem, bólem głowy, problemami z koncentracją oraz ogólnym spadkiem nastroju i produktywności. Są to niezbywalne sygnały, że natychmiast potrzebujesz regeneracji. Niektóre osoby w takich momentach sięgają po kawę lub yerba mate, lecz są wśród nich również zwolennicy drzemek. Ile powinna ona trwać? Jaki jest wpływ drzemki na zdrowie oraz samopoczucie? Tego dowiesz się w poniższym artykule!

Ile powinna trwać drzemka? 

Wiele osób kusi perspektywa kilkugodzinnego snu w ciągu dnia, jednak wtedy nie można już tego nazwać drzemką, ponieważ jest to zbyt długi czas. Okres drzemki uzależniony jest przede wszystkim od wieku danej osoby. Dzieci i osoby starsze powinny mieć znacznie dłuższe kimanie, które może trwać nawet do godziny. Osoby chore, np. przeziębione również potrzebują dłuższego odpoczynku. Jednak optymalny czas drzemki dla zdrowej osoby dorosłej nie powinien przekraczać dwudziestu minut. Taki czas wystarczy, by ciało mogło się zregenerować i odpocząć, ale istotne jest, żeby uniknąć przejścia w głęboki sen. Oczywiście jest to statystyczny czas i jeśli ktoś świetnie się czuje po godzinnej drzemce, to raczej nie istnieją przeciwwskazania, aby nie mógł spać dłużej niż zalecane 20 minut. 

Drzemki a wpływ na zdrowie 

Wiele badań mówi o tym, że power nap, czyli bardzo krótka drzemka, która zazwyczaj trwa nie dłużej niż 20 minut, ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka. Taka drzemka doda przede wszystkim energii, której w pewnym momencie dnia może po prostu zabraknąć. Może znacznie poprawić czujność, koncentrację, pamięć oraz sprawność motoryczną. Może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnych chorób, np. nadciśnienia i zawału serca. Sen w ciągu dnia pomaga również obniżyć poziom stresu oraz usprawnić pracę mózgu. 

Drzemka a samopoczucie 

Wiele osób twierdzi, że krótkie drzemki w ciągu dnia znacznie poprawiają ich samopoczucie. Po takim odpoczynku czują się odprężeni, mniej zestresowani oraz znacznie szczęśliwsi. Kilkunastominutowy sen może sprawić, że nasz humor diametralnie się zmieni i to na lepsze, dlatego warto w razie potrzeby położyć się wygodnie w łóżku, zamknąć oczy i pozwolić swoim myślom odpłynąć. Niektóre osoby uważają, że spanie w trakcie dnia jest marnowaniem czasu i swój brak energii uzupełniają, pijąc kawę czy energetyka. W tym pierwszym przypadku jest to zdrowe, jednak picie napojów energetycznych może źle wpływać na nasze ogólne zdrowie. Pamiętaj, że dobra drzemka powinna trwać maksymalnie dwadzieścia minut, co nie jest bardzo długim czasem i warto z niego skorzystać, aby lepiej się poczuć! 

Teraz już z całą pewnością wiesz, że drzemka może mieć wspaniały wpływ zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie człowieka. Należy jednak pamiętać, aby nie trwała ona zbyt długo, ani zbyt krótko. Pamiętaj również o codziennym wysypianiu się, zdrowej diecie, odpowiedniej ilości spożywanej wody oraz aktywności fizycznej, ponieważ to wszystko może mieć wpływ na Twoje zmęczenie w ciągu dnia!