Chrapanie – jak sobie z nim poradzić?

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


Z problemem chrapania zmaga się wielu ludzi na całym świecie. Nie jest ono chorobą, jednak może prowadzić do poważnego problemu, jakim jest bezdech senny. W tym artykule przedstawimy przyczyny chrapania oraz praktyczne sposoby na tą dolegliwość, dzięki którym dowiecie się, jak poprawić nie tylko jakość swojego snu, ale także komfort domowników.

Dlaczego chrapiemy?

Chrapanie jest objawem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Podczas snu mięśnie w naturalny sposób się rozluźniają. Powoduje to drgania podniebienia miękkiego podczas oddychania, co sprawia, że osoba chrapiąca wydaje z siebie głośne, gardłowe dźwięki. Wśród przyczyn chrapania wyróżnia się zarówno czynniki autonomiczne, jak i takie związane z płcią czy niewłaściwym trybem życia. Do pierwszych spośród wymienionych przyczyn należą m.in. wrodzone wady budowy górnych dróg oddechowych, krzywa przegroda nosowa czy alergie. Problem chrapania dotyczy głównie mężczyzn – szczególnie palaczy oraz zmagających się z otyłością.

Leczenie chrapania

Zakłócenia oddechu spowodowane chrapaniem mogą wpływać na niedotlenienie organizmu – to dlatego osoby zmagające się z tym problemem odczuwają większe zmęczenie oraz trudności z koncentracją i rozdrażnienie. W przypadku podejrzenia bezdechu sennego (chwilowe wstrzymanie oddechu, po którym następuje gwałtowny wdech), niezbędna jest wizyta u laryngologa, który po określeniu przyczyny chrapania zadba o wdrożenie prawidłowego leczenia tej dolegliwości. Do najczęściej wykonywanych zabiegów należy korekcja przegrody nosowej oraz operacja zatok. Jeśli u pacjenta występuje bezdech, to konieczna może być terapia tlenowa.

Domowe sposoby na chrapanie

Aby jednak jak najdłużej uniknąć wizyty u laryngologa, warto zmienić styl życia pod względem wprowadzenia kilku nawyków, które pomogą ograniczyć chrapanie. W przypadku osób z otyłością, konieczne będzie dobranie odpowiedniej diety oraz regularne ćwiczenie. Na rynku dostępnych jest także wiele preparatów bez recepty, wpływających na udrożnienie dróg oddechowych. Warto zadbać o odpowiednie przygotowanie sypialni i wywietrzyć pomieszczenie, aby zapewnić optymalną temperaturę powietrza. Zdecydowaną poprawę zauważyć można również w przypadku zmiany pozycji snu – spanie na boku będzie najlepszym wyborem. Aby poprawić komfort snu, konieczny jest dobór odpowiedniej poduszki, dopasowującej się do kształtu głowy oraz wygodny materac, który zapewni prawidłowe podparcie ciała. Przykładowo, SleepMed Natura Plus, będzie idealny dla osób ceniących wysoki komfort i innowacyjne rozwiązania. Z kolei Hilding Pasodoble, dzięki konstrukcji składającej się ze sprężyn kieszeniowych zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wad postawy. Ponadto, materac ten uzyskał status wyrobu medycznego.

W wielu przypadkach, chrapania można się pozbyć stosując proste kroki, wymagające jedynie chęci. Jeśli jednak stosowanie domowych sposobów nie pomaga, warto udać się do laryngologa, aby poznać przyczynę problemu.

 

Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.