urzadzenie-pokoju-dla-przedszkolaka

Pokój przedszkolaka powinien być przytulnym miejscem, gdzie dziecko będzie czuło się swobodnie oraz bezpiecznie. Przy urządzaniu tego typu przestrzeni trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, które mają na celu zachowanie zasad ergonomii, a także zbudowanie klimatu przyjaznego najmłodszym.

Urządzanie sypialni dziecka

W czasie urządzania pokoju przedszkolaka warto zwrócić szczególną uwagę na wydzielanie specjalnych stref zarówno do nauki oraz zabawy. Chociaż najmłodsi uczą się przede wszystkim poprzez rozrywkę, to ważne jest aby w jego sypialni znajdował się kącik z biurkiem, gdzie dziecko będzie rysowało, czy kolorowało, a w przypadku starszych przedszkolaków ćwiczyło pisanie. Bardzo istotny jest tutaj rozmiar mebelków. Nasza pociecha powinna swobodnie móc oprzeć łokcie na blacie, a siedząc na krześle nogami dotykać podłogi. Nie możemy również zapomnieć o lampce, która będzie spełniała nie tylko funkcje ozdobne, lecz również nie zagrozi w żaden sposób młodemu użytkownikowi. Decydując się na oświetlenie do całego pomieszczenia dobrze jest postawić na żarówki w ciepłych, neutralnych barwach, ponieważ wtedy pokój będzie sprawiał wrażenia przytulnego. Ważna jest także strefa zabawy, w której znajdują się zabawki, a także wygodny dywanik, dzięki któremu dziecko nie będzie siedziało na zimnej podłodze. Wybierając kolorystykę ścian warto zdecydować się na spokojne, stonowane barwy jak zieleń, biel, błękit czy jasnoróżowy. Mają one działanie uspokajające i będą pozytywnie wpływać na odpoczynek najmłodszych.

Bezpieczeństwo w pokoju przedszkolaka

Sypialnia dziecka powinna być przede wszystkim bezpieczną przestrzenią. Dobrze jest, aby gniazdka z prądem znajdowały się możliwie poza zasięgiem najmłodszych. Jeśli jednak jest to niemożliwe, powinniśmy zdecydować się na zakup zaślepek, które w każdym momencie możemy wyciągnąć za pomocą plastikowego kluczyka. Bardzo ważne jest także ułożenie mebli tak, aby wszystko, czego potrzebuje nasz przedszkolak miał na wyciągnięcie ręki, dzięki czemu nie będzie próbował wejść na krzesło, żeby ściągnąć zabawkę, przez co może zrobić sobie krzywdę spadając lub przewracając meble. Nie należy zapominać także o łóżeczku, które powinno być dopasowane do dziecka. Musi być ono odpowiednio zabezpieczone, aby nasza pociecha nie wypadła w czasie snu. Szczególnie istotne jest to w sytuacji, kiedy posiadamy łóżko piętrowe.

Materac dla dziecka

Ważne jest, aby dziecko już od najmłodszych lat spało na dostosowanym do niego materacu. Dla najmłodszych szczególnie polecany jest się model Hilding Safety Smyk, między innym dzięki temu, że wypełniony jest wysokoelastyczną pianką Velvet Touch. Tego typu wkład jest najbardziej polecanym dla naszych pociech, ze względu na to, że dopasowuje się do kształtu ich ciała zapewniając im dzięki temu komfortowe podparcie. Musimy pamiętać, że materac dla dziecka nie może być za miękki, ze względu na będący w fazie ciągłego wzrostu kręgosłup. Istotne są także właściwości hipoalergiczne, ponieważ zbierający się kurz czy roztocza mogą w późniejszym czasie być przyczyną uczulenia czy różnego rodzaju problemów związanych z układem oddechowym. Pozytywne właściwości zdrowotne możemy przypisać również macie kokosowej, którą zastosowano do produkcji dwustronnego modelu Janpol Toni, zapobiegającej rozwojowi mikroorganizmów. Niewątpliwą zaletą tego produkty jest też fakt, że każda ze stron zawiera inny materiał, przez co łatwiej dopasować jest odpowiednią twardość do wagi dziecka.

Pokój przedszkolaka powinien być miejscem, w którym dziecko będzie spędzać czas z przyjemnością. Dobrze jest, aby miało ono chociaż minimalny udział w jego urządzaniu, dzięki czemu poczuje, że dana przestrzeń jest naprawdę jego.