Jak rozpoznać, kiedy nadszedł czas na wymianę materaca? – Podpowiadamy

Komfort naszego snu jest bardzo istotny dla codziennego dobrego samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia, dlatego bardzo istotne jest spanie na dobrej jakości materacu. Oczywiście każdy z takich produktów ma swoją ważność i zasady użytkowania, a jeśli ten czas minie lub nie będziemy stosować się do zaleceń producenta, to może wystąpić naprawdę wiele niepożądanych zmian w naszym materacu. Jakie są oznaki zużycia tego produktu? Kiedy wiadomo, że jest już czas na wymianę materaca? Tego dowiesz się poniżej! 

Kiedy wymienić materac?

Wymiana materaca na nowy zależy od kilku czynników, które należy rozpatrywać bardzo indywidualnie. Jednym z nich jest wiek naszego materaca, ponieważ zazwyczaj po 5-7 latach następuje znaczne pogorszenie jego jakości i jest to znak, aby zainwestować w nowy. Jest to bardzo ważne, aby zapewnić sobie doskonały komfort, wygodę, ale i zdrowie ciała. Jeśli Twój materac jest mocno zużyty i na przykład posiada liczne plamy, to również należy go jak najszybciej wymienić, ponieważ już nigdy nie będzie zachowana na jego powierzchni dobra higiena. Te dwie zasady nie są obligatoryjne i oczywiście można spać na jednym materacu przez 10 lat i nadal na nim doskonale odpoczywa. To już zależy natomiast od jakości materiałów, z jakich ów produkt został wykonany. 

Oznaki, że Twój materac trzeba wymienić! 

Twój materac może mieć wiele wad, których nie będziesz zauważać, ponieważ będziesz do nich przyzwyczajony. Warto jednak zwrócić na nie uwagę, aby wiedzieć, kiedy należy materac wymienić na nowy. Pierwszą oznaką jest nieodpowiednie podparcie ciała, które można rozpoznać po braku komfortu podczas odpoczywania oraz pojawieniem się bólu niektórych partii ciała po przebudzeniu. Kolejną oznaką jest skrzypienie lub trzeszczenie materaca, które może być spowodowane zużyciem sprężyn lub innych wewnętrznych elementów. Innym bardzo poważnym problemem materacy, które mają już kilka lat, są różne nierówności i wgłębienia, które mogą mieć duże znaczenie, jeśli chodzi o komfort naszego snu. Ostatnią, ale również bardzo ważną oznaką, że stary materac należy wymienić na nowy, jest nieprzyjemny zapach, który może pojawić się po kilku latach jego codziennego używania. Materac może chłonąć pot lub inne substancje, a ich nagromadzenie może być bardzo nieprzyjemne. 

Jak dbać o materac?

Nie każdy wie o tym, że jeśli będziemy odpowiednio dbać o materac, to może on posłużyć nam o wiele dłużej. Pierwszym aspektem, o który warto zadbać, jest używanie ochraniacza na materac, który będzie między innymi chłonąć pot. Dodatkowo takie zabezpieczenie uchroni materac przed niechcianymi plamami. Ochraniacz można śmiało wrzucić do pralki i wyprać zgodnie z zaleceniami producenta, aby mieć pewność, że higiena snu jest zawsze zachowana. Materac należy również regularnie czyścić, np. odkurzając go. Dzięki temu pozbędziemy się z jego powierzchni wszelkich drobnych zanieczyszczeń oraz kurzu. Pamiętaj również o wietrzeniu swojego materaca oraz o przewracaniu go co kilka miesięcy. Ważne jest również stosowanie się do zaleceń producenta. Przykładem może tutaj być adekwatność wagi osób użytkujących materac do jego twardości. 

Jeśli już się zdecydujesz na zakup nowego materaca, to koniecznie wybierz produkt dobrej firmy, w której liczy się trwałość materaca, ale również jego jakość. Koniecznie zwróć uwagę na odpowiednie wymiary, aby móc nareszcie cieszyć się pełnym komfortem podczas snu oraz na opinie innych klientów, które mogą bardzo Ci pomóc w wyborze tego jedynego.