Jak przestawić się z trybu wakacyjnego na tryb szkolny - mamy na to sposób.

Odnalezienie się w szkolnej rzeczywistości tuż po powrocie jest prawdziwym wyzwaniem. Przez wakacje dzieci mogły bowiem cieszyć się swobodą i luzem, które jednak wraz z zaczęciem września są znacznie ograniczone. Czy to możliwe, aby skutecznie przestawić się z trybu wakacyjnego na tryb szkolny? Dowiedz się więcej! 

Przygotowanie przed powrotem – od czego zacząć?

Wakacje to czas zabawy i odpoczynku dla najmłodszych. Nie ma wątpliwości, że pragną wykorzystać go w stu procentach. Z tego powodu, nawet gdy zbliża się końcówka sierpnia, wciąż nie chcą słuchać o przygotowaniach szkolnych. W tej kwestii rodzice powinni być jednak nieugięci. Rozmowę o szkole należy zacząć odpowiednio wcześnie, tak aby pierwszego września dzieci nie poczuły się zbyt przytłoczone. Świetnym sposobem na wprowadzenie tematu szkoły jest wyjazd na wspólne zakupy. Kompletowanie wyprawki to coś, za czym każde dziecko przepada. Wybieranie zeszytów, długopisów czy innych przyborów sprawia im dużą przyjemność. Kiedy zadbamy już o takie przygotowanie, warto upewnić się, czy dziecko jest przygotowane również pod kątem emocjonalnym. Porozmawiajmy z nim o tym, co czeka go w szkole, wysłuchajmy go, a także okażmy wsparcie. Nie należy tego bagatelizować, ponieważ powrót do szkoły może wiązać się z naprawdę silnymi uczuciami. 

Lepszy sen

Regularne wysypianie się to podstawa funkcjonowania młodego człowieka. Potrzebuje on snu, aby prawidłowo się rozwijać. Niestety, w wakacje często harmonogram snu najmłodszych zostaje zaburzony. Postarajmy się to naprawić, jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego wprowadzając zasady dotyczące chodzenia spać i wstawania. Dopilnujmy szczególnie porannego wstawania, które dla wielu młodych jest sporym problemem. Nie będą oni mieć kłopotów z pobudką, jeśli będą budzić się wypoczęci i pełni energii. Aby tak się stało, upewnijmy się, że używane przez nich artykuły sypialniane, w szczególności materac, jest do nich odpowiednio dopasowany i zapewnia optymalny komfort. Zdrowy sen zapewnią im między innymi produkty takie jak Hilding Breakdance lub Hilding Rock&Roll, który posiada niezwykle wygodne wypełnienie piankowe. 

Zwiększenie koncentracji

Nie ma wątpliwości, że domowa i szkolna rzeczywistość znacznie się różnią. Może się zdarzyć, że dzieci, szczególnie te najmłodsze, będą miały trudności z przystosowaniem się do siedzenia w klasie i uczenia się, kiedy przez całe wakacje ich dzień wyglądał zupełnie inaczej. Aby im to ułatwić, spróbujmy wdrożyć w codzienną rutynę czynności, które pomogą zwiększyć ich koncentrację i ułatwią późniejszą naukę. Możemy zachęcić ich do czytania – to wspaniały sposób, aby usprawnić zdolność koncentracji. Ważne będzie też przebywanie na świeżym powietrzu, które pomoże dotlenić ich organizm i mózg. Może być to dobra alternatywa dla czasu spędzanego na telefonie czy telewizorze, który zdecydowanie nie przynosi im żadnych korzyści. Oprócz tego koniecznie zadbajmy o stały rytm dnia, którego pomoże im dopasować się do szkolnego harmonogramu. 

Powrót do szkoły wiąże się z ponownym wyrobieniem nawyków, które podczas wakacji zostały zapomniane. Wydaje się to ciężkie, jeśli jednak zaczniemy przygotowania odpowiednio szybko, możemy sprawić, że początek roku szkolnego nie przysporzy naszym dzieciom żadnych trudności.