Sypialnia w stylu boho

Słowo “boho” pochodzi od francuskiego “bohème”, które oznaczało ruch intelektualistów sprzeciwiający się burżuazji, do którego na początku należeli artyści. Wprowadzili oni do swoich mieszkań różnorodność stylów mebli i dekoracji, których inspiracje czerpali z całego świata. Obecnie także wiele osób uwielbia ten kierunek, starając się urządzić swoje wnętrza w tym właśnie stylu. Jak urządzić sypialnię w stylu boho? Podpowiadamy!

Charakterystyczne cechy boho

Styl boho uwzględnia dużo dowolności i niewiele określonych zasad – można dowolnie łączyć, mieszać, bawić się różnorodnością faktur i wzorów. Ty się tutaj liczysz, dlatego sprowadź do wnętrza przedmioty związane z Twoją pasją, zdjęcia, pamiątki z wakacji, obrazy, ceramikę, własnoręcznie wykonane ozdoby, wszystko, co ma dla Ciebie jakiekolwiek znaczenie. Boho stawia na miękkość i okrągłe kształty, a także rozgrzewające kolory dodatków w połączeniu ze stonowanymi barwami ściany. Króluje tutaj również ekologia, dlatego meble, ozdoby i dodatki są wykonywane z drewna, papieru, wikliny i plecionych sznurów.

Ważna jest kolorystyka

Kolorystyka stylu boho stawia na naturalne barwy ziemi takie jak odcienie beże, ecru, bieli, które pasują do wszystkiego, nie narzucają się, a ściany w tej kolorystyce idealnie sprawdzą się w mniejszych pokojach sypialnianych, optycznie je powiększając. Jeśli chodzi o kolory mebli to pasować będą odcienie zieleni oraz barwy inspirowane Afryką i Safari. Do tego można dodać brązy i żółcienie, a do ocieplenia i rozjaśnienia sypialni świetnym pomysłem będzie delikatny, nieco przybrudzony róż. A mniejsze dodatki? Bez ograniczeń! Turkusy, błękity, pomarańcze, a także gdzieniegdzie czerń – baw się barwami i wzorami!

Jak urządzić sypialnię boho?

Od czego zacząć urządzanie sypialni? Jeśli mamy już kolory ścian, to zabieramy się za najważniejszy mebel w tym pomieszczeniu, czyli łóżko. Z racji tego, że boho łączy w sobie cechy rustykalne, dobrze, aby było ono zrobione z drewna i najlepiej z baldachimem tak, aby materiał swobodnie opadał na podłogę. Jeżeli chodzi o ozdoby i faktury, to możemy je dowolnie łączyć. Dobrze sprawdzą się pióra, geometryczne wzory, paski lub dodatki jednokolorowe. Sypialnia w tym stylu nie może obejść się bez makram, które można łatwo samemu stworzyć tanim kosztem. Ponadto wprowadźmy do pomieszczenia rośliny: palmy, duże, małe, wiszące, opadające, dobrze będzie wyglądać kwietnik z drewnianej drabiny i desek – pełna dowolność! Koniecznie trzeba zwrócić uwagę, które rośliny mogą być w sypialni, tak aby nie zakłócały snu. Do stworzenia przytulnego nastroju świetnie sprawdzą się świeczki w szklanych osłonkach oraz łańcuchy z lampkami czy też lampiony papierowe wiszące lub stojące latarenki. W sypialni boho może także królować artystyczny nieład!

Styl boho staje się coraz bardziej popularny, a w Internecie można znaleźć wiele inspiracji, które pokazują świetne i niezbyt skomplikowane rozwiązania. Sypialnia boho to miejsce, które może kojarzyć się z przytulną kryjówką, z Twoim światem, w którym możesz się schować i odpocząć od zgiełku codziennego dnia. I nie musisz utrzymywać w niej restrykcyjnego porządku! Czyż to nie wspaniałe?