jakie-sa-rodzaje-materacy-i-ktory-wybrac

Wybierając materac idealny do preferencji, swoją drogę trzeba przede wszystkim zacząć od poznania wszystkich rodzajów tych produktów. Specjalnie dla osób poszukujących informacji na własną rękę stworzyliśmy katalog materacy, który pomoże w dopasowaniu idealnego modelu.

Materace sprężynowe

Materace, które są dostępne na rynku, możemy podzielić na trzy główne kategorie: bonellowe, kieszeniowe oraz multipocket.

Te pierwsze zbudowane są ze sprężyn o kształcie klepsydry połączonych sztywnym drutem. Wynika z tego, że nacisk ciała w jednym miejscu będzie odczuwalny równomiernie na całej długości materaca. Liczba zwojów sprężyny w takim materacu świadczy o jego sprężystości i grubości (im więcej ich jest, tym grubszy i bardziej sprężysty). Jednak bonellowe materace są spotykane coraz rzadziej, ponieważ zostają zastąpione innowacyjnymi modelami kieszeniowymi.

Materace kieszeniowe zbudowane są ze sprężyn i zewnętrznych warstw (m.in. pianki poliuretanowe lub lateks). Sprężyny są umieszczone w materiałowych kieszonkach, a ich praca jest od siebie niezależna – co wpływa na komfort snu, nie trzeba martwić się o ewentualne skrzypienie podłoża. Niekiedy dodawana jest także dodatkowa warstwa kokosu lub trawy morskiej jako warstwa utwardzająca.

Jednak najlepszym rodzajem materaca kieszeniowego są multipocket – pojawia się tu jeszcze większa ilość sprężynek na metr kwadratowy niż w klasycznej odsłonie, dzięki czemu komfort snu jest maksymalny, co można zauważyć w przypadku modelu Hilding Makarena. Co za tym idzie, materace typu multipocket mają więcej niezależnych punktów podparcia, dzięki czemu dokładniej dopasowują się do ułożenia ciała na podłożu. Tym samym mięśnie mogą się w pełni zrelaksować, ponieważ nie muszą wykonywać dodatkowej pracy, aby utrzymać sylwetkę w dogodnej pozycji.

Materace piankowe

Materace piankowe dzielimy na poliuretanowe, wysokoelastyczne, lateksowe oraz termoelastyczne.

Pierwszy rodzaj odznacza się przede wszystkim doskonałą cyrkulacją powietrza oraz ochroną ciała przed powstawaniem odleżyn. Podłoża te są wybitnie trwałe, a także bardzo elastyczne, jednak w nieco mniejszym stopniu niż materace wysokoelastyczne. One zapewniają wygodę oraz amortyzację ruchów drugiej osoby, dzięki czemu idealnie nadają się dla par. Również cechują się doskonałą przewiewnością, która wpływa przede wszystkim na żywotność materaca – a jest zapewniona dzięki dwóm różnym materiałom otwartokomórkowym będących komponentami modelu. Te podłoża piankowe są odporne na wszelkie odkształcenia.

Kolejnym rodzajem są materace lateksowe, których zaletą jest jest elastyczność punktowa – dopasowują się do sylwetki użytkownika, zapewniając jej stabilne i optymalne podparcie. Idealnie nadają się dla alergików ponieważ ze względu na swoją budowę posiadają doskonale właściowści wentylacyjne, co zapobiega powstawaniu roztoczy i bakterii. Najlepszym wypełnieniem stosowanym do uzyskania materaca jest natomiast pianka termoelastyczna w modelu np. SleepMed Comfort. Innowacją jest idealne dopasowanie się do ciała i reagowanie na jego ciepło, delikatnie je otulając i sprawiając wrażenie snu na chmurce. Powoduje także mniejszy nacisk na mięśnie i naczynia krwionośne, a dodatkowo ma doskonałą cyrkulację powietrza.

Materace hybrydowe

Podłoża hybrydowe to najnowocześniejsze rozwiązanie, które łączy w sobie zalety zarówno materaca piankowego, jak i sprężynowego. Gwarantuje optymalne podparcie i redukcję drgań, czym zaspokoi nawet najbardziej wymagających użytkowników. Innowacyjna jest przede wszystkim ich budowa – górna warstwa złożona jest z pianki termoelastycznej, natomiast w dolnych partiach znajdują się sprężyny kieszeniowe, pozytywnie wpływające na komfort użytkownika. Charakteryzują się punktową elastycznością i niezależnym działaniem każdej z osobna, zatem nie wywołują drgań na całej powierzchni materaca. Ogromnym powodzeniem cieszy się model Hilding Electro – który dodatkowo posiada odpinany top, co jest kolejnym jego atutem.

Choć rodzajów materacy jest wiele, to każdy jest w stanie znaleźć wśród nich swój idealny, który będzie inwestycją na długie lata. Poza komfortem snu wpłynie także na zdrowie oraz samopoczucie z samego rana!